Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Automobilový průmysl stojí před velkou výzvou. Aby dosáhli dostatečného podílu na trhu, a tím také odpovídajícího zisku, musí výrobci automobilů vyhovět co největšímu množství různých požadavků zákazníků. To znamená stále větší počet variant jednotlivých modelů. Témata jako růst cen pohonných hmot, globální změna klimatu nebo bezpečnost posádky automobilu nejenže ovlivňují kupní chování spotřebitelů, ale také vyžadují sběr velkého množství údajů o jednotlivých výrobních operacích vykonaných na každém jednotlivém automobilu.
Vyšší produktivita díky většímu množství informací a lepší integraci
Hospodářský úspěch výrobců automobilů tak závisí přímo i nepřímo na výkonnosti automatizační techniky, která se používá ve výrobních halách. Společnost Phoenix Contact nyní nabízí automatizační systémy posílené o prvky informační techniky (IT). Dává tak k dispozici automatizační techniku umožňující snadno integrovat jednotlivé komponenty i systémy a dosahovat větší rychlosti a mohutnosti toků dat mezi nimi, což vše zvyšuje produktivitu výrobního zařízení (obr. 1).
Řídicí stanice jako komunikační centrum
Programovatelné automaty (PLC) nyní vedle automatického řízení vlastní výrobní operace nebo procesu plní úkoly „komunikačního centra“. K tomu jsou do řídicích stanic integrovány osvědčené funkce a standardy IT (obr. 2). Tak lze mít např. přes webový server vestavěný v programovatelném automatu a standardní internetový prohlížeč odkudkoliv přístup k výrobním datům vzniklým na libovolném pracovním místě kdekoliv ve světě.
Veškerá technologická data lze ukládat přímo z řídicí stanice, bez použití nákladných koncentrátorů dat, do databanky, kde se vyhodnocují při použití výkonných nástrojů pro správu dat (management tools). Současně PLC komunikuje s provozními přístroji po průmyslových komunikačních sběrnicích s využitím prostředků jako Profinet IO Controller či řídicí modul sběrnice Interbus.
Veškeré programovatelné automaty od společnosti Phoenix Contact se programují a parametrizují při použití automatizačního softwaru PC Worx založeného na normě IEC 61131, který nabízí jednotné vývojové prostředí pro automatizační systémy se sběrnicemi Interbus a Profinet. Pro nejmenší programovatelné automaty značky Phoenix Contact je učen nástroj PC Worx Express, který lze používat zdarma (po stažení z
http://www.phoenixcontact.cz).
Náklady na inženýrink, který lze založit na standardizovaných knihovnách, výrazně zmenšují dostupná rozhraní pro projektové a simulační nástroje, jako je Eplan a WinMod, a rovněž různí vizualizační asistenti.
Dipl. Ing. Wilhelm Scholle,
Phoenix Contact, Blomberg,
Ing. Václav Chytil,
produktový manažer Automation,
Phoenix Contact, Brno
Obr. 1. Linky na výrobu karoserií nových modelů Audi A4 a A5 jsou založeny na využití progresivních koncepcí řídicí techniky Phoenix Contact
Obr. 2. Phoenix Contact nabízí širokou škálu moderních automatizačních prostředků s prvky IT