Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Automatizované transportní systémy Rexroth

číslo 5/2006

Automatizované transportní systémy Rexroth

V roce 1963 firma Bosch poprvé uvedla do provozu dnes již legendární dvoustopý montážní pás Dogumoba, předchůdce úspěšného dopravníkového systému TS 2. Více než čtyřicetileté zkušenosti s konstrukcí, vývojem a výrobou paletových dopravníkových systémů vynesly koncern Bosch Rexroth AG (www.boschrexroth.com) mezi světovou špičku výrobců flexibilních montážních a výrobních systémů.

Obr. 1.

Obr. 1. Kompaktní, rychlý a precizní paletový dopravníkový systém TS 1

Paletové dopravníkové systémy Rexroth se vyznačují modulárním stavebnicovým uspořádáním, vysokou provozní spolehlivostí, kvalitou zpracování a širokým spektrem použití pro nejrůznější průmyslové aplikace.

Flexibilita paletových dopravníkových systémů umožňuje propojením manuálních a automatizovaných pracovišť vytvořit výrobní systémy investičně výhodné s ohledem na požadovaný počet a variabilitu produktů.

Předností horizontálních paletových dopravníkových systémů je, že palety s polotovarem (obrobky) jsou během oběhu na dopravníkové trase pro požadované technologické operace přístupné ze všech stran. Jednotlivé palety mohou být opatřeny kompaktním nosičem dat, což dovoluje sledovat (číst a zapisovat) např. stav rozpracovanosti výroby, řídit směr pohybu palet v rozvětvených systémech v závislosti na technologických požadavcích apod.

Obr. 2.

Obr. 2. Paletový dopravníkový systém TS 2plus pro zatížení až 100 kg

Dopravníkové systémy Rexroth lze použít i v prostředí, kde jsou kladeny velké požadavky na ochranu přepravovaných produktů před elektrostatickým výbojem (EPA – ESD Protected Area; ESD – Electro Static Discharge).

Pro racionální produkci menších výrobků nebo montážních skupin lze s výhodou použít paletový dopravníkový systém řady TS 1 (obr. 1). Systém TS 1 nabízí vše, co je důležité pro precizní a rychlou výrobu: vysoký výkon díky krátkým dobám cyklů, kompaktní rozměry palet od 80 × 80 do 160 × 160 mm s celkovou nosností až 3 kg na paletu a vysokou přesnost polohování ±0,015 mm. Značnou výhodou jsou malé zástavbové rozměry a snadné začlenění dopravníkového systému do již zaběhnuté výrobní linky. Mezi typické aplikace paletových dopravníkových systémů TS 1 patří např. výroba jemné mechaniky (malé motorky, spínače), elektroniky (pevné disky pro PC, regulátory, senzory), lékařské techniky (sluchadla, kardiostimulátory), optiky (kontaktní čočky) atd.

Obr. 3.

Obr. 3. Poloautomatizovaná výroba napínačů bezpečnostních pásů pro osobní automobily, prostředí EPA
Obr. 4. Uplatnění paletových dopravníkových systémů při montáži bílé techniky

Všestranným paletovým dopravníkovým systémem pro hospodárnou výrobu je systém TS 2plus (obr. 2). Jako jeden z mála dopravníkových systémů je certifikován Frauenhoferovým institutem IPA pro použití v čistých prostorech. Podle typu komponent lze systém TS 2plus použít pro třídu čistoty od 100 do 10 000. Díky množství stavebnicových prvků je možné systém bez problémů přizpůsobit speciálním požadavkům na uspořádání výrobních linek. Nosič polotovarů, tedy transportní paleta, je k dispozici ve velikostech od 160 × 160 do 1 040 × 800 mm s celkovou nosností až 70, popř. 100 kg na paletu. Vedle různých přepravních prostředků (paleta je unášena buďto polyamidovým pásem, ozubeným řemenem, plochým destičkovým řetězem nebo válečkovým řetězem) nabízí systém TS 2plus velké množství různých specifických stavebních celků, jako např. příčných posuvů, zatáčkových modulů, polohovacích jednotek (přesnost polohování až ±0,05 mm) a pohonů. Variabilní stavebnicový systém umožňuje realizaci dopravníkových tras téměř libovolných tvarů. Náročnost projektování a plánování dopravníkových systémů lze pomocí předem definovaných makromodulů snížit na minimum. Obr. 4. Široké pole působnosti nachází dopravníkový systém TS 2plus mezi dodavateli automobilového průmyslu (řídicí jednotky motorů, autorádia, světlomety, střešní okna; obr. 3), výrobci elektroniky (počítače, monitory, tiskárny, dekodéry), výrobci kuchyňských spotřebičů (kávovary, žehličky), elektronářadí (ruční vrtačky, brusky) apod.

Přeprava polotovarů o hmotnosti až do 250 kg je doménou robustního paletového dopravníkového systému TS 4plus (obr. 4). S jeho pomocí lze snadno realizovat jak jednoduché systémy přímého nebo obdélníkového uspořádání, tak také složitě větvené komplexní topologie transportních systémů. Paleta, která je vyráběna ve třiceti standardních provedeních o rozměrech od 443 × 443 do 1 243 × 1 243 mm a dvou různých tloušťkách, je unášena velmi odolnými válečkovými řetězy s malým třením. Bezpečný transport palety je tak zajištěn i ve ztížených výrobních podmínkách. Podobně jako u menšího systému TS 2plus je paleta na dopravníku bočně vedena a může být také použita na klasické válečkové dráze. Typickým příkladem použití systému TS 4plus je výroba bílé techniky (pračky, ledničky), zahradní techniky, větší domácí techniky, automobilový průmysl (sedadla, montážní celky) apod.

Ing. Petr Žalud,
Bosch Rexroth, spol. s r. o.