Automatizační technika od firmy Panasonic v prostředí Eplan

Díky Platformě Eplan a databázi Eplan Data Portal jsou nyní záznamy o programovatelných automatech, jednotkách pro řízení pohonů, komunikačních komponentách a servomotorech od firmy Panasonic i se všemi jejich technickými parametry konstruktérům k dispozici kdykoliv a kdekoliv. Všechny záznamy o produktech obsahují detailní vyobrazení a 3D model včetně souboru DXF ke stažení.

 

Mezi produkty, které jsou běžně používané při navrhování výrobní linky či jednoúčelového stroje, patří dále uvedené kategorie výrobků.

 

Komunikační brána FP-I4C

V oblasti propojení a vzdálené správy přináší komunikační brána FP-I4C (obr. 1) téměř neomezené možnosti. Každý, kdo má přístupová práva, má potom k dispozici veškerá data ze všech snímačů, jimiž je dané technologické zařízení osazeno, ve svém notebooku, telefonu či tabletu. Komunikační brána FP-I4C umožňuje obousměrnou komunikaci s definovatelnými úrovněmi přístupových práv. Má vestavěný webový server se stránkami v HTML5, které se automaticky přizpůsobují mobilním zařízením nebo počítačovým displejům. Pro programování a údržbu na dálku je možné využít přístup ke cloudové platformě Corvina s integrovanou VPN.

Komunikační bránu je také možné rozšířit o I/O jednotky řady FP0R PLC pro sběr dat ze snímačů a akčních členů. Data je možné ukládat do interní paměti nebo na paměťovou kartu USB. Soubory lze odesílat prostřednictvím služby FTP klient/server. Brána má vynikající možnosti připojení: dva ethernetové porty (samostatné), dva porty USB a jeden sériový port RS-232C/RS-485. Konfigurovat ji lze s pomocí internetového prohlížeče a vývojového prostředí HMWIN. Podporuje protokoly a standardy TCP/IP, UDP/IP, DHCP, FTP, FTPS, SSH, HTTP, HTTPS; SMTP, ESMTP-Auth, POP3; NTP, Modbus, DNS, SNMP, VPN, VNC, MQTT, SQL a OPC UA. Právě díky standardním protokolům OPC UA a MQTT je možné pomocí brány I4C snadno a bezpečně vytvářet sítě průmyslového internetu věcí (IIoT).

 

Programovatelné automaty

Další klíčovou skupinou produktů jsou programovatelné automaty (PLC; obr. 2). Tvoří „mozek“ – centrální řídicí systém každého stroje. Modulární provedení umožňuje pro jednoduché úlohy použít samotnou základní jednotku a podle potřeb ji rozšiřovat o potřebné moduly digitálních či analogových vstupů a výstupů, moduly pro snímače teploty, paměťové moduly či speciální komunikační moduly.

Jednotky řízení pohonů

Poslední a neméně důležitou skupinou výrobků jsou jednotky řízení pohonů. Jednotka řízení pohonů GM1 (obr. 3) je kompaktní řídicí systém, ve kterém se kombinují funkce řízení pohonu s funkcemi PLC, jako jsou polohování, síťová komunikace, I/O moduly, vysokofrekvenční čítač atd. Vše je integrováno do kompaktního provedení, a tak GM1 šetří místo v rozváděči, snižuje náklady na programování i na propojení modulů a hlavně zkracuje dobu odezvy na pouhých 0,5 ms. GM1, s podporou komunikačního systému EtherCAT a možností programování v prostředí CODESYS, dokáže v reálném provozu nezávisle ovládat až 32 pohybových os.

 

Kam pro další informace

Další informace o popsaných produktech, jejichž záznamy jsou nyní dostupné i v portálu Eplan, jsou k dispozici na https://industry.panasonic.eu/cs.

(Panasonic Electric Works Europe AG)

 

Obr. 1. Komunikační brána FP-I4C s širokými možnostmi komunikace umožňuje realizovat sítě IIoT

Obr. 2. Kompaktní PLC FP0H se vyznačuje malými rozměry a velkou rychlostí zpracování úloh; proto je vhodné pro běžné aplikace řízení strojů, ale i pro speciální aplikace, např. pro sběr a zpracování dat při ovládání a údržbě na dálku

Obr. 3. Jednotka řízení pohonů GM1 je efektivní řešení pro koordinované řízení až 32 os a díky standardizovanému protokolu EtherCAT je vhodná také pro modulární stroje a zařízení s připojením na nadřazenou úroveň řízení