Aktuální vydání

celé číslo

08

2019

MSV 2019 v Brně

celé číslo

Automatizace vaření piva

Automatizace vaření piva

Díky řídicímu systému Braumat od společnosti Siemens mohou sládci v pivovarech dohlížet na celý proces vaření piva z kteréhokoliv monitoru připojeného do systému. To jim umožňuje produkovat pivo rychleji a ekonomičtěji a zajistit, aby mělo vždy svou charakteristickou chuť a vysokou kvalitu.

Sládek – operátor může snadno upravovat receptury podle specifických požadavků. Sdílení informací zvyšuje rychlost, s níž lze odhalit a odstranit závady, a přispívá k úspoře nákladů. Systém je možné upravit pro různě velké pivovary: pro malé pivovary se dodává varianta Braumat Compact a pro velké podniky Braumat Plus. Systémy Braumat používá více než 900 pivovarů po celém světě.

Obr. 1.

Obr. 1. Operátorské pracoviště pivovaru

Zatímco většina pivovarů ještě před několika lety nabízela pouze omezený sortiment piv, v současné době se nabídka rozšiřuje, mj. o různá speciální piva, splňující chuťové i jiné požadavky zákazníků. Roste výstav nealkoholického piva, příležitostných ležáků (vánoční speciál, velikonoční sváteční ležák apod.) a v některých zemích i zvláštních pivních směsí, které jsou vyráběny s různými exotickými příchutěmi. Všechna piva se však musí vyrábět na jednom místě, v jednom pivovaru. Donedávna museli zaměstnanci ručně, přímo na místě, dávkovat přísady pro konkrétní receptury. To byl časově náročný postup, který nezaručoval stále stejnou kvalitu výrobku. Systém Braumat nabízí pivovarům podstatné zvýšení flexibility výroby. Software, který je součástí řídicího systému, sládkům umožňuje vytvářet nové receptury na obrazovce pomocí funkce drag and drop. Změny se ihned promítnou do procesu vaření. Takto je možné kompenzovat i přírodní kolísání kvality surovin. Každý krok je přitom zaznamenán do archivu receptur. Jaký je výsledek? Každá receptura a každá, i sebemenší změna v ingrediencích jsou plně zdokumentovány a jsou opakovatelné.

V roce 2005 dodala společnost Siemens pivovaru Plzeňský Prazdroj informační systém řízení výroby (Production Management and Information System). Jeho výhodou je především standardizace výroby se zaručenou stálou kvalitou produkce, zjednodušená možnost přechodu na výrobu různých typů piva, neustálý přehled o všech krocích výroby, redukce nákladů a pozitivní vliv na životní prostředí díky snížení spotřeby vody, elektrické energie a zemního plynu na výrobu piva.

(Siemens, s. r. o.)