Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Automatizace trochu jinak

Velký prostor pro automatizaci se aktuálně objevil i ve zdravotnictví. Proč nepojmout toto téma trochu netradičně? Všichni si umějí představit klasické způsoby automatizace aplikované v čistých prostorách s použitím speciálních materiálů a technologií. Nová doba ale s sebou nese nové potřeby i moderní možnosti. Ve zdravotnictví se začínají objevovat zajímavé příležitosti pro humanoidy neboli „robotické lidi“.

 

Robotický sluha Pepper

Jedním z úspěšných produktů je robot Pepper od SoftBank Robotics. Ani ten však ještě nedokáže člověka nahradit ve všem. Může mu ale výrazně pomoci či zpříjemnit a doplnit jeho práci. Nejčastěji je jeho funkce informační a vzdělávací. Lze jej použít také pro sběr dat v různých medicínských oborech. Dokáže nahradit recep­ční, provádět vstupní kontrolu tělesné teploty návštěvníků, distribuovat léky pacientům. Nemalou roli může hrát rovněž z pohledu sociálního. Umí být dočasným „parťákem“ seniorů nebo naopak dětí, které v době zákazu návštěv marně čekají na rozptýlení svými blízkými. Robot Pepper si s pacienty popovídá, zahraje hru či pustí pohádku na dobrou noc. Díky jeho vzhledu a interaktivnímu chování si jej zamilují nejen děti, ale i dospělí. Jeho unikátní design přitáhne pozornost, a proto bývá využíván na firemních akcích a k reklamním účelům. Funkce a programové prostředí jsou vždy vyvíjeny podle aktuálních potřeb zákazníků.

 

Roboty do čistých prostor

Roboty využívané v běžných odvětvích průmyslové automatizace se zatím od zmíněných humanoidů velmi liší. I zde se však lze setkat s potřebou člověka nahradit nebo mu pomoci. Eliminace chyb způsobených lidským faktorem a zajištění stálé kvality jsou především ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu velmi důležitými parametry. Výrobci tradičních komponent pro automatizaci tak často začleňují do své nabídky speciální řadu výrobků do čistých prostor (clean rooms).

Široké uplatnění v takových případech nabízejí šestiosé kolaborativní roboty Universal Robots. Zvládají běžné operace jinak vykonávané člověkem a díky možnosti nastavení jejich síly jsou použitelné i pro některé „citlivé“ úlohy. Nejmenší z řady je robot UR3, který unese 3 kg a jeho rameno dosáhne do 0,5 m. Maximální nosnost robotů UR je až 16 kg a největší dosah je 1 300 mm. Jejich činnost nemusí být omezena pouze na úlohy typu pick and place, ale s vhodným nástrojem jsou schopné kontrolovat, měřit, třídit, lepit a tmelit, leštit, šroubovat aj. Při instalaci v souladu s bezpečnostními standardy mohou roboty UR pracovat „ruku v ruce“ s člověkem.

Dalším z robotických systémů používaných v čistých prostorách je robot SCARA (Selective Compliant Articulated Robot Arm) japonského výrobce JANOME, který tomuto náročnému prostředí přizpůsobil celou řadu svých robotů JS-CL. Tyto roboty jsou nejčastěji využívány pro rychlou a přesnou manipulaci s výrobky ve třech, volitelně ve čtyřech osách. S použitím vhodného dávkovače mohou roboty SCARA na díly také nanášet mazivo či lepidlo, mohou pájet nebo konat další operace.

 

Komponenty pro robotické stanice a buňky v čistých prostorech

Robotem proces automatizace nekončí, ale naopak začíná. Automatizované pracovní stanice a robotické buňky lze i v případě čistých prostor vybavit zásobníky, dopravníky se speciálními povrchy a dalšími potřebnými komponentami. Z produktů firmy DESTACO je možné kromě otočných stolů volit také elektrické uchopovače a upínky z korozivzdorné oceli v provedení odpovídajícím vysokým požadavkům a standardům čistých prostor.

Nelze se obvykle rovněž obejít bez vibračních spirálových a lineárních podavačů. Ty jsou potřebné k přípravě orientovaných dílů a drobných součástí na přesnou pozici pro automatický odběr strojem, manipulátorem či robotem. Do čistých prostor je vhodná polyamidová nádoba s frézovanou spirálou nebo nádoba z korozivzdorné oceli. Možná je i speciální povrchová úprava, např. keramická vrstva a nebo speciální barevný nástřik. Na spirálový zásobník obvykle navazuje lineární vibrační zásobník, na kterém se vytváří potřebná zásoba dílů.

 

Závěr

Automatizace je obor velmi komplexní a odborníci společnosti EXACTEC stále objevují jeho nové perspektivy. Se standardními systémy a komponentami pracují již dlouhou dobu. A těší se, že i humanoidní roboty budou brzy jeho běžnou součástí.

 

Ing. Eva Kadlečíková, EXACTEC

Obr. 1. Humanoidní robot Pepper

Obr. 2. Sortiment robotů UR

Obr. 3. Robor SCARA JS-CL od firmy Janome