Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Automatizace na MSV 2006

číslo 6/2006

Automatizace na MSV 2006

Do zahájení letošního strojírenského veletrhu v Brně zbývá ještě několik měsíců, ale již nyní je jisté, že návštěvníky opět přivítá vyprodané Výstaviště. V době od 18. do 22. září 2006 se uskuteční nejen 48. mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), ale také jubilejní 5. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů (International Machine Tool – IMT).

V projektu Automatizace se představí nové firmy

Pro čtenáře časopisu Automa ovšem bude hlavním magnetem letošního ročníku veletrhu čtvrtý specializovaný projekt Automatizace, který se, stejně jako v minulých sudých letech, uskuteční v rámci MSV. Odborníkům z oborů elektronika, automatizace a měřicí technika nyní přinášíme dobrou zprávu: v oborovém celku s daným názvem bylo loňské úrovně účasti vystavovatelů dosaženo již ve čtyřměsíčním předstihu! Důvodem je právě bienální projekt Automatizace, který vždy v sudých letech zaměřuje pozornost vystavovatelů i návštěvníků na aktuální trendy měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky. Mezi přihlášenými firmami je 15 % nových, které se brněnského MSV zatím neúčastnily – nejvíce z České republiky, ale také z Tchaj-wanu, Německa, Velké Británie a vůbec poprvé z Kanady a Španělska. Nejpočetnější zahraniční účast v tomto oborovém celku patří Německu, za ním následují Rakousko a Slovensko.

IMT na rekordní ploše

Největší počet vystavovatelů ze Slovenska se představí v oboru materiály a komponenty pro strojírenství na veletrhu IMT. Právě tyto obory jsou i v popředí celkového zájmu. Plocha objednaná vystavovateli na IMT 2006 již nyní o 500 m2 překonává skutečnost posledního ročníku. Od roku 1998, kdy se tento bienální veletrh spolu s MSV konal poprvé, s každým ročníkem roste, a ani letošek nebude výjimkou. Na IMT 2006 se hlásí pět desítek nových firem, z nichž většina je zahraničních. Zúčastní se všichni významní výrobci obráběcích a tvářecích strojů z České republiky a přibudou i vystavovatelé ze Slovenska a zejména Španělska. Vůbec poprvé jsou letos na IMT přihlášeny firmy z Dánska a Indie. Připomeňme, že zatím posledního veletrhu IMT v roce 2004 se zúčastnilo 489 vystavujících firem z 25 zemí a podíl zahraničních vystavovatelů byl rekordních 46,2 %. Spolupořadatelem IMT je Svaz výrobců a dodavatelů strojírenské techniky, který sdružuje podniky z České republiky i ze Slovenska.

Zájem vystavovatelů rychle ukrajuje ze zbývajících neobsazených ploch také na samotném MSV. Ohlášeny jsou některé zajímavé exponáty, např. česko-americká společnost Cummins Czech Republic při své premiérové účasti představí jednu z největších existujících elektrocentrál. Po třech letech se na veletrh vrací společnost Koma – Ložiska s prezentací svého systému parkovacího domu. Tradičně početná bude účast ze zahraničí, odkud se vedle jednotlivých firem hlásí také kolektivní expozice zaštítěné ministerstvy, obchodními komorami nebo jinými institucemi zabývajícími se zahraničním obchodem – konkrétně lze uvést např. dvě společné expozice firem z Itálie.

Veletržní soutěž programátorů

Současně byla zahájena příprava doprovodného programu, který se zčásti uskuteční ještě před veletrhem. Platí to zejména o soutěži Nejlepší programátor CNC strojů 2006, která naváže na loňský úspěšný první ročník. Soutěž, jejímž cílem je propagace profese programátor strojů CNC, pořádají redakce Technického týdeníku a společnost Veletrhy Brno ve spolupráci s významnými výrobci obráběcích strojů a řídicích systémů. Zúčastnit se jí mohou jak profesionálové a studenti, tak i začátečníci s jen dílčími nebo žádnými zkušenostmi s programováním techniky NC nebo se softwarem kategorie CAD/CAM, kteří ale přesto mají chuť se něco nového naučit.Výsledky soutěže budou vyhlášeny při příležitosti předávání Zlatých medailí MSV 2006.

Přihlášková dokumentace i další informace o přípravách veletrhů MSV, IMT a projektu Automatizace 2006 jsou k dispozici na http://www.bvv.cz/msv

(Veletrhy Brno, a. s.)