Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Automatizace konstruování a projektování zakázkových zařízení v prostředí EPLAN

Ve dnech 30. května až 1. června postupně v Praze, Ostravě a Žilině měli konstruktéři a projektanti, kteří pracují se softwarem EPLAN, možnost navštívit seminář, který se věnoval automatizaci konstruování a projektování zařízení na zakázku.

Průmyslové podniky se v současné době potýkají s nedostatkem pracovníků. Konstruktérů a projektantů se to týká více než dvojnásob. Je škoda, když se musí věnovat opakovaným činnostem, které nevyžadují žádnou zvláštní kreativitu. V tom je může podpořit software, který opakované činnosti automatizuje, vykonává je rychleji než člověk, a navíc bez chyb.

Jenomže je možné automatizovat konstruo­vání jednoúčelových zařízení vyvíjených na zakázku, která jsou unikátní a neopakovatelná? Účastníci konference se mohli přesvědčit, že se softwarem EPLAN to možné je. Dokonce i unikátní zařízení se totiž z velké části skládají ze standardních součástí a modulů. Úlohou konstruktéra je tyto dílky jen poskládat k sobě, aby vytvořily požadované zařízení.

Software EPLAN podporuje konstruktéry už od samotného počátku projektování vytvářením předběžných kusovníků a struktury řídicího systému. Tato data je potom možné zahrnout do projektu a dále je zpracovávat. S využitím knihoven a maker vznikají schémata, podklady pro osazení rozváděčů a jejich výrobu a zapojení. EPLAN navíc podporuje konstruktéry při změnách, úpravách a revizích tím, že pomáhá udržovat konzistentní dokumentaci.

Závěr semináře byl věnován přechodu od systému licencí k předplatnému. Předplatné při správném plánování umožňuje podniku platit jen za ty aplikace, které skutečně potřebuje, a v době, kdy je konstruktéři využívají.

Účastníci semináře, který se setkal s velkým zájmem, zažili den plný užitečných informací, získali množství zajímavých tipů a naučili se používat nejnovější funkce softwaru EPLAN.

(Bk)