Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Automatizace a systémová technika budov na veletrhu Aqua-therm

Automa 9/2000

(Bk)

Automatizace a systémová technika budov na veletrhu Aqua-therm

Ve dnech 21. až 25. listopadu se v Praze na holešovickém Výstavišti uskuteční již sedmý ročník mezinárodního odborného veletrhu vytápění, ventilace, klimatizace, regulace a měření, sanitární a ekologické techniky Aqua-therm Praha. Najdou na něm zajímavé exponáty i návštěvníci z řad odborníků na automatizační techniku? Bezpochyby ano. Vždyť automatizace budov se stává stále důležitějším oborem automatizace. Nejde již jen o dálkové ovládání vlnobití v bazénech luxusních vil, ale především o řízení spotřeby energie, vytápění, osvětlení a kontrolu přístupu ve správních budovách, hotelech, bankách i průmyslových budovách. Poznatky z praxe a ekonomické rozbory ukazují, že návratnost investic do systémové techniky budov je velmi dobrá, a že tedy již nejde jen o planý módní výstřelek.

Na veletrhu Aqua-therm bude vystavovat více než 500 firem z deseti zemí. Kromě českých firem bude mít největší zastoupení Německo, Španělsko, Itálie, Slovensko a Rakousko. Zajímavostí je především bohatá účast španělských firem. Deset firem ze Španělska se veletrhu zúčastní pod záštitou španělské Asociace výrobců klimatizační techniky AFEC. V levém křídle Průmyslového paláce ve společné expozici představí především klimatizační techniku pro obytné a správní budovy i pro průmysl a systémy rozvodu vzduchu.

Vraťme se však k automatizaci. V předběžném katalogu vystavovatelů, jenž je k dispozici na informačním serveru veletrhu www.aqua-therm.cz, lze najít mnoho firem, které se zabývají aplikacemi automatizace a regulace v domovní technice. Jmenujme alespoň některé, např. švýcarskou firmu Belimo se servopohony pro vytápění, klimatizaci a ventilaci, Buderus s novými regulačními soustavami, Codeu s měřicí a regulační elektrotechnikou, Condatu z Olomouce, která přichází s nabídkou inteligentního řízení chodu budov, nebo Elis Plzeň s komplexními dodávkami průmyslové elektroniky. Automatizaci a regulaci teplovodních topných systémů představí Komextherm Praha, automatizaci správy budov Regulátory a kompenzátory (IWKA), řídicí a regulační systémy kolínská firma Teco a rožnovská Trasco, regulační a měřicí techniku Viterra Energy Services. Na veletrhu samozřejmě nebudou chybět ani firmy, jako je Siemens Building Technologies, Moravia Trade Systems, Sauter Automation, Bernina Electronic Austria z Rakouska či Sit La Precisa z Itálie.

Mezinárodní seminář REHVA
V rámci doprovodného programu je třeba upozornit především na mezinárodní seminář REHVA (Federace evropských odborných společností z oboru technika prostředí) s názvem Evropský pohled na vytápění a větrání budov ve třetím tisíciletí. Podrobný program semináře, který se uskuteční 24. listopadu v Planetáriu na pražském Výstavišti, včetně přihlášky k účasti, lze najít na internetových stránkách veletrhu nebo si o něj zájemci mohou napsat pořadateli veletrhu (viz kontaktní adresa v inzerátu na této straně). Mluvit se bude mj. o závěrech z konference Healthy Buildings 2000 (O. Seppänen, viceprezident REHVA, Finsko), zaznějí přednášky o simulaci energetické náročnosti provozu budov (J. Hensen, Eindhoven University of Technology, a F. Drkal, ČVUT v Praze), o nových trendech v klimatizaci a chlazení (P. Novak, viceprezident REHVA, Slovinsko) nebo o využití obnovitelných zdrojů energie (F. Meszáros, ETE Maďarsko).