Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Automatizace a regulace na veletrhu AMPER

Automa 3/2000

(firemní materiály)

Automatizace a regulace na veletrhu AMPER

Pantek

Pantek (CS) s. r. o. bude vystavovat (pavilon E stánek č. 41) novou verzi komplexní softwarové rodiny pro oblast průmyslové automatizace – Wonderware FactorySuite™ 2000 (7.1).

FactorySuite 2000 je ucelený výrobní informační systém, označovaný jako MMI (Manufacturing and Management Information) nové generace, první svého druhu ve světě, který zajišťuje sběr procesních (výrobních) dat v reálném čase, jejich vizualizaci, ukládání a poskytování všem pracovníkům od operátorů, přes dispečery, výrobní technology až po vrcholový management.

Rodina FactorySuite 2000 doplňuje administrativní informační a plánovací systémy ERP (Enterprise Resource Planning) pro řízení financování, lidských zdrojů a obchodní logistiky.

Jednotlivé produkty (InTouch, FactorySuite Web Server, IndustrialSQL Server, InTrack, InBatch a InControl) jsou přehledně představeny v samostatném článku, uveřejněném v tomto čísle (str. 46).

Kromě softwarových produktů firmy Wonderware budou rovněž představeny produkty firmy SST, která je významným dodavatelem řady komunikačních kart pro průmyslové sběrnice a I/O systémy (Profibus, DeviceNet, ControlNet, Allen-Bradley 1771 Remote I/O, DH/DH+ aj.). Firma SST je i autorem systému PICS™ – simulačního softwaru, který umožňuje vytvořit virtuální I/O zařízení pro ověření funkce logiky řídicích automatů PLC před jejich aplikací do výrobních technologií.

Schneider Electric

Schneider Electric v České republice je součástí světové skupiny Schneider Electric. Na českém trhu nabízí zařízení pro přenos a rozvod elektrické energie a pro průmyslovou automatizaci značek Merlin Gerin, Modicon, Telemecanique, Square D a Elektropřístroj Písek. Pro letošní veletrh AMPER firma připravila mnohé novinky. Z oblasti průmyslové automatizace to bude např. rozšířená nabídka polohových spínačů, indukčních a fotoelektrických čidel. Komplexní řešení dialogu člověka se strojem představuje řada ovládačů pomocných obvodů – Harmony®. Zelio Logic je název pro nový programovatelný řídicí a spínací přístroj, který Schneider Electric uvádí na český trh. Je ideální pro řízení osvětlení, klimatizačních jednotek, eskalátorů, pump a mnoha dalších jednoduchých motorových i nemotorových aplikací. Na veletrhu se zájemci seznámí také s novým komfortním měničem pro široký rozsah aplikací – Altivar 68. Novinkou v oblasti řídicích systémů jsou operátorské panely XBT-FC, kombinující technologii dotykově citlivých obrazovek s integrovanými klávesami, nové moduly Modicon TSX Premium a Quantum či modul vážní centrály Modicon TSX Momentum. Z oblasti přenosu a rozvodu elektrické energie bude prezentována nová řada modulárních jističů NG125 a C120 či inovovaná řada odpínačů nízkého napětí Interpact. Dalším řešením pro rozvody elektrické energie je funkční systém rozváděčů Prisma nebo přípojnicový rozvod Canalis. Novinkou budou i jednoduché a spolehlivé ochrany pro aplikace v distribuci elektrické energie i v průmyslu – Sepam 1000+. Z oblasti vysokého napětí firma představí suchý zalévaný distribuční transformátor s vysokou odolností proti vlivům prostředí – Trihal+.

BR Automation

K návštěvě své expozice na veletrhu AMPER 2000 (Průmyslový palác, sektor G, stánek 25) zve také firma Bernecker&Rainer, rakouský výrobce automatizační techniky značky B&R.

Generace volně programovatelných automatů řady B&R 2000 je již tradičně doplněna o nové moduly. Mezi ceněné vlastnosti těchto systémů patří operační systém s deterministickým zpracováním více úloh současně (multitasking) a s přesnou reprodukovatelností cyklu, dále vysoký výpočetní výkon, rozšířená paměťová kapacita a možnost programování i ve vyšších programovacích jazycích.

BR Automation

Obohacena je rovněž nabídka prostředků pro ovládání a vizualizaci (HMI), nové přírůstky uvidí návštěvníci i v rodině průmyslových počítačů plně kompatibilních s PC.

Premiéru na letošním ročníku veletrhu bude mít nová řada digitálních servopohonů ACOPOS. Servomotory kompaktní konstrukce a s velkým měrným výkonem jsou vhodné pro dynamicky náročné aplikace s vysokými požadavky na přesnost. Nabízeny jsou v různých provedeních pro jmenovité otáčky 3 000, 4 500 a 6 000 min–1 a s různými elektromechanickými parametry. Motory mají zabudován elektronický typový štítek, který zabezpečuje jejich přesnou identifikaci. Plně digitální servozesilovač pracující ve smyčce s periodou vzorkování 50 µs obsahuje také provozní deník, na jehož základě lze rekonstruovat jednotlivé povely. K bezpečnosti celého zařízení a jeho maximálnímu využití přispívá i sledování tepelně namáhaných komponent. Součástí servozesilovačů je také polohový regulátor zajišťující přesné sledování trajektorie generované řídicím systémem. Parametry zesilovačů se nastavují pomocí standardních nástrojů vývojového systému Automation Studio™, který je jednotný pro všechny druhy použitých systémů a nezávislý na použité konfiguraci.

Servopohony se k libovolné centrální jednotce řídicích systémů B&R připojují po sběrnici CAN.

OMRON Electronics

Firma OMRON Electronics s. r. o. bude na veletrhu AMPER vystavovat v Průmyslovém paláci v sektoru E ve stánku č. 30. Co návštěvníci ve stánku najdou? V podstatě úplný sortiment komponent pro automatické řízení.

Z novinek je možné jmenovat např. fotoelektrické snímače v nové typové řadě E3Z s integrovaným zesilovačem v přibližně dvaceti základních modelech s třemi principy funkce: typ vysílač-přijímač s detekční vzdáleností do 15 m, reflexní typ s odrazkou s detekční vzdáleností do 4 m a reflexní typ s detekcí difuzního odrazu s detekční vzdáleností do 1 m.

V oblasti panelových měřidel budou na veletrhu představeny dvě novinky: panelové měřidlo K3GN pro vyhodnocení standardních úrovní signálů a pro měření rychlosti impulsními snímači a univerzální čítač a časovač H8GN s možností nastavit předvolby, časování podle různých časových diagramů atd.

Poprvé bude na veletrhu AMPER také novinka z loňského MSV v Brně – programovatelný automat SYSMAC-CS1. Tento PLC může pracovat v aplikacích s velkými nároky z hlediska rychlosti, počtu I/O a velikosti paměti, ale dovoluje sestavit i malé konfigurace pro méně náročné úlohy s možností v budoucnosti je rozšířit. Zcela nové budou některé moduly pro CS1, např. karta pro víceosé polohové a rychlostní řízení pro aplikace se složitými trajektoriemi pohybu s vysokými nároky na přesnost a dynamiku – CNC, řízení robotů apod.

Další novinkou budou procesory do malých modulárních automatů SYSMAC-CQM1H. Pro distribuované řídicí systémy představí firma OMRON sběrnici pro I/O CompoBus-S a sběrnici CompoBus-D kompatibilní se sběrnicí DeviceNet.