Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Asociace exportérů očekává růst výroby na vývoz o 10 až 15 %

Pozitivní vývoj tuzemského vývozu během letošního roku očekává Asociace exportérů. Poptávka na trzích západních zemí se konečně probouzí. Jediný zásadní otazník zatím zůstává nad vývojem situace v Rusku a na Ukrajině.

 
„Dobrou zprávou je oživení západních trhů, což se může projevit na růstu domácí výroby určené na export o 10 až 15 %. V expanzi by mělo pokračovat německé hospodářství, které je pro naši ekonomiku klíčové. Očekáváme, že růst německého HDP v letošním roce bude atakovat hranici 2 %. Naproti tomu východní trhy pravděpodobně zůstanou nepříliš čitelné, jak je tomu ostatně již od začátku krymské krize,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
 
Pozitivní výhledy českých exportérů rovněž posiluje loňská intervence České národní banky. „Oslabená koruna funguje jako urychlovač vývoje, který podporuje výrobu. Předpokládám, že k citelnějšímu růstu dojde ve druhé polovině letošního roku.“ Podle Otty Daňka má pozitivní vliv také to, že vzhledem ke kurzovému závazku kurz české koruny příliš nekolísá. „Pokud se podaří udržet tento režim do konce roku, bude to vítaná pomoc nejen pro české exportéry, ale i pro celé naše hospodářství,“ uzavírá Otto Daněk.

(ed)