ARaP 2023 – derniéra řady odborných konferencí

Konference ARaP má za sebou dvacetiletou historii a šestnáct ročníků – neboť opatření proti covidu na několik let znemožnila její konání. Letošní ročník považují organizátoři za derniéru celé řady.

Všechny ročníky této akce měly dvě významné složky: odborné přednášky a následné diskuse v rámci společenského programu, jehož částí býval i koncert vážné hudby.

U zrodu těchto konferencí stál prof. Bohumil Šulc, letos osmdesátiletý, který se jí vždy se svými spolupracovníky obětavě věnoval.

Letos se konference konala jako jednodenní 13. září 2023 v prostorách CIIRC ČVUT. Hlavním organizátorem byl opět prof. Šulc, ale měl kolem sebe tým dalších spolupracovníků. Záštitu nad konferencí převzal prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. O organizační záležitosti se postarali prof. Vladimír Vašek, vedoucí ústavu automatizace a řídicí techniky na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati, a Tomáš Krannich, vědecký tajemník Českomoravské společnosti pro automatizaci. Na organizaci se podíleli také Jan Fibír z firmy Sidat, Roman Dvořák, šéfredaktor časopisu MM Průmyslové spektrum, a autor článku.

Dopolední blok přednášek nabídl mnoho zajímavých přednášek z akademické sféry i z průmyslové praxe. Hovořilo se mj. o strategii výzkumu a vývoje v ČR (doc. Karel Kouřil, VUT Brno, člen RVVI) nebo o energetice a perspektivách jaderných zdrojů (René Neděla, zástupce vrchního ředitele, sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO ČR). V dalších příspěvcích přednášející probírali témata digitalizace, využití umělé inteligence v automatizaci nebo trendy v oblasti řídicích systémů pro obory s velkými požadavky na bezpečnost a spolehlivost. Tuto část jsem měl čest moderovat.

Odpoledne následovaly další přednášky, zejména představující jednotlivá pracoviště testbedu CIIRC ČVUT, a jeho komentovaná prohlídka. Moderování této části se ujal Roman Dvořák. Následoval společenský večer s koncertem souboru Academia Musica Zlinensis a přípitek jubilantovi prof. Šulcovi. Této části jsem se již osobně nemohl zúčastnit, ale zastoupila mě kolegyně Eva Vaculíková, mimochodem bývalá studentka prof. Šulce, která i tuto část konference hodnotila jako velmi zdařilou.

Petr Bartošík

 

Prof. Ing. Bohumil Šulc, CSc.

Bohumil Šulc se narodil 16. září 1943. Od roku 1966 pracoval na katedře automatického řízení Fakulty strojní ČVUT v Praze jako pedagogický asistent a na tomto pracovišti, které bylo jako odbor automatického řízení a inženýrské informatiky začleněno pod ústav přístrojové a řídicí techniky Fakulty strojní ČVUT, pracuje doposud. Roku 1968 byl jmenován odborným asistentem a od roku 1975 samostatně přednášel a připravoval vlastní (náročný a obávaný) dvousemestrový předmět Teorie automatického řízení. V roce 1980 obhájil dizertační práci na téma Syntéza řízení systémů transportu vzdušiny a stal se kandidátem věd. V roce 1988 byl jmenován docentem pro obor Technická kybernetika, v roce 2007 byl habilitován na ČVUT docentem pro obor Řízení strojů a procesů a v roce 2008 byl jmenován profesorem pro tento obor.

Zabývá se zejména systémy řízení (teorie, identifikace, navrhování, simulace, optimalizace, adaptace), inženýrskou simulací tepelně energetických procesů pro řízení ekologického spalování biomasy a dynamiky transportu velkých objemů plynu nebo dynamickými jevy při generování a přenosu hnacího momentu dvojkolí kolejových vozidel.

Jeho přednáškami prošlo množství strojních a automatizačních inženýrů. Charakteristické pro výuku v jeho předmětech je od prvopočátku aktivní začlenění počítačové podpory. Týká se to jak stávajících předmětů inženýrského nebo doktorandského studia, jako jsou Teorie automatického řízení nebo Vybrané statě z automatického řízení, tak i dřívějších, např. Inženýrské simulace řízených systémů, Regulace a řízení leteckých motorů a Automatické řízení s počítačovou podporou. V programu studia na fakultě strojní v angličtině našly uplatnění jejich anglické verze, zejména Computer Aided Automatic Control a Theory Computer Aided Proces Control Design byly s oblibou vybírány studenty programu Erasmus. Byl školitelem deseti doktorandů, z toho dvou zahraničních. Šest z nich úspěšně obhájilo doktorské práce v oboru Technická kybernetika. Je autorem mnoha učebních textů včetně monografie Teorie a praxe návrhu regulačních obvodů vzniklé ve spolupráci s prof. Miluší Vítečkovou z Technické univerzity Ostrava.

Jeho publikační a projektová činnost je bohatá, přitom je i členem mnoha odborných komisí a organizací, z nichž je třeba jmenovat zvláště Technický komitét IFAC Power Plants and Power Systems a Technický komitét IFAC pro vzdělávání EDCOM.

Je členem redakčního kruhu časopisu Automa.

Pane profesore, jménem celé redakce přejeme všechno nejlepší!

 

 

Obr. 1. Prof. Bohumil Šulc moderuje ARaP v roce 2018 (foto: ČVUT)

Obr. 2. Přednášková část konference ARaP 2023 na CIIRC ČVUT v Praze

Obr. 3. Úvodní přednáška představení Testbedu 4.0 na CIIRC ČVUT