Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Technická univerzita v Liberci, Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM TUL) letos zahajuje nový akreditovaný obor Aplikované vědy v inženýrství (AVI). Je koncipován jako tříletý bakalářský a současně jako dvouletý navazující magisterský obor. Oba obory začínají v zimním semestru školního roku 2016/2017. Přihlášky ke studiu jsou přijímány do konce března 2016.
Aplikované vědy v inženýrství je moderní technický obor pro studenty se zájmem o fyziku, matematiku, informatiku a moderní metody měření. Je sice náročný, ale velmi perspektivní. Propojuje získávání teoretických vědomostí s jejich využitím v praxi. Je odpovědí na požadavky firem a výzkumných center, které absolventům tohoto oboru nabídnou perspektivní zaměstnání s nadstandardním finančním ohodnocením.
Koncepční příprava oborů probíhala v souladu se strategií RIS3, prioritní osou 1 OP VVV pro výzkumně zaměřené studijní programy a v těsném kontaktu s průmyslovými a výzkumnými partnery, zejména na regionální úrovni. Při přípravě byl kladen důraz na vzájemnou provázanost předmětů, odbornou kvalitu a pedagogické schopnosti vyučujících. Jejich vědecko-pedagogická činnost a mezinárodní spolupráce se promítají i do výuky. Součástí studia je výuka anglického jazyka.
Významnou součástí studijního plánu je povinná semestrální stáž. Studenti v ní mohou absolvovat i výzkumný pobyt v zahraniční instituci, financovaný z programu Erasmus + Traineeship. Kromě toho jsou doporučeny a podporovány standardní studijní pobyty studentů v zahraničí. Vhodná pracoviště pro zajištění stáží byla sjednána s konkrétními firmami, výzkumnými a vývojovými centry a zahraničními VŠ. Studenti tak získají cenné zkušenosti, témata pro diplomovou práci a zároveň kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Aktuálně je písemně potvrzen zájem asi čtyřiceti institucí o stážisty a absolventy oboru AVI. Absolvent oboru AVI bude technicky vzdělaný odborník se solidním teoretickým základem v oblasti technické fyziky, matematiky, měření, softwaru a informatiky. Na základě povinně volitelných předmětů bude profil absolventa prohlouben do jednoho ze čtyř zaměření:
- optická a laserová technika a měření (optická technika, návrh a využití optiky v průmyslu a ve vědě),
- počítačové simulace ve fyzice a technice (fyzikální podstata technických a přírodovědných procesů, moderní numerické metody a CAE, zpracování a analýza velkých souborů dat),
- materiály pro elektrotechniku (fyzikální vlastnosti, způsoby výroby, hlavní oblasti využití moderních materiálů pro elektrotechniku),
- využití nanomateriálů (stavba, vlastnosti, využití nanovláken a dalších nanomateriálů ve specifických úlohách, např. při čištění vzduchu, vody a jiných kapalin, v akustice, fotovoltaice, elektrochemii a biochemii).
Absolvent oboru bude schopen samostatného analytického myšlení, bude umět použít své znalosti při řešení různorodých technických problémů, formulovat a prezentovat své závěry a řešit samostatně úkoly ve vědě a výzkumu. Díky těsnému kontaktu s praxí a absolvování semestrální stáže bude absolvent dobře připraven k uplatnění ve výzkumných centrech libereckého regionu (např. ÚFP – Toptec Turnov, VÚTS – CRSV Liberec, CxI TUL), vývojových odděleních automobilového, strojního, elektrotechnického či optického průmyslu a jinde. Solidní teoretické základy zároveň dávají dobré předpoklady pro pokračování v doktorském studiu. (web:
www.fm.tul.cz/avi, garant:
petr.sidlof@tul.cz)
(šm)