Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Aplikační profil CleANopen pro komunální vozidla

číslo 7/2004

Aplikační profil CleANopen pro komunální vozidla

Sdružení CAN in Automation (CiA) vydalo pod označením CleANopen (CiA DSP 422) aplikační profil zřízení používajících sběrnici CANopen na speciálních vozidlech provozovaných v komunálních službách (vozy pro svoz komunálního odpadu apod.). Specifikace umožňuje použít v konstrukci takového vozidla komponenty od různých dodavatelů.

Aplikační profil stanovuje virtuální zařízení, tj. množinu funkcí, které skutečná zařízení mohou fyzicky vykonávat. Virtuálním zařízením může být podávací jednotka, vážicí a identifikační systém i např. palubní počítač. Aplikační profil dále specifikuje konfigurační, diagnostické a přenášené technologické údaje se vztahem k danému virtuálnímu zařízení. Relevantní z těchto dat jsou ve fyzickém zařízení uložena v tzv. slovníku objektů (Object Dictionary) a jsou dostupná po sběrnici CANopen. Jejich adresy jsou v dané realizaci systému s profilem CleANopen unikátní.

Použití standardizovaného komunikačního systému přináší do oboru zpracování odpadu všechny výhody vlastní průmyslovým komunikačním sběrnicím: jednoduchou kabeláž, možnost snadno diagnostikovat veškerou elektroniku systému, modulární konstrukci s malým počtem komponent – a tím nízké náklady při spolehlivé funkci. Aplikační profil CleANopen mohou zájemci získat od CiA (http://www.can-cia.org).
[Tisková zpráva CiA, 1. června 2004.]

(kp)

Inzerce zpět