Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Aplikační profil CANopen pro fotovoltaické systémy

Nezisková organizace CAN in Automation (CiA, http://www.can-cia.org) vydala pod označením CiA 437 uživatelský profil podle protokolu CANopen pro fotovoltaické systémy dodávající elektřinu do veřejné rozvodné sítě. Protokol vyšších vrstev CANopen je standardizovaná aplikační vrstva (EN 50325-4) v systému mezinárodně standardizované sériové komunikační sběrnice CAN (Controller Area Network, ISO 11898-1/2). Profil definuje rozhraní podle CANopen pro snímače (např. intenzity záření, směru větru, teploty) a další zařízení (ovládací jednotky a systémy pro nastavování polohy fotovoltaických panelů, měniče atd.) používané ve fotovoltaických systémech. Na tvorbě profilu se podílely mj. společnosti Conergy, ESAcademy, Fraunhofer-ISE, Fronius, Meteocontrol, Refu, Skytron, SMA, Sontheim, Sputnik a Sunways.
 
Zařízení odpovídající profilu CiA 437 lze navzájem spojovat při vynaložení minimálního úsilí na jejich konfigurování, někdy i způsobem plug-and-play. Produkty od různých výrobců plnící tytéž standardizované funkce jsou navzájem zaměnitelné. V jednom systému tvořeném několika sběrnicemi s protokolem CANopen, propojenými branami transparentně přenášejícími objekty typu PDO, mohou být zapojeny až stovky měničů i potřebné snímače.
 
Průmyslová sběrnice CAN, původně vyvinutá pro osobní automobily, je velmi spolehlivá a vhodná pro venkovní použití. Protokol CANopen je standardizovaným komunikačním protokolem pro oblast vestavných řídicích systémů. Používá se zejména v řídicích systémech rozličných výrobních strojů, v lékařské elektronice a v mnoha typech vozidel a pojízdných strojů pohybujících se mimo zpevněné komunikace. Profil CiA 437 je prvním profilem podle CANopen pro systémy pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. V plánech neziskové organizace CiA je také vývoj profilů podle CANopen pro větrné
elektrárny.
[CiA, 16. ledna 2008.]
(sk)