Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Amper 2010 skončil, o příštím ročníku panují dohady

Na 18. mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper 2010 v PVA Letňany vystavovalo ve dnech 13. až 16. dubna přibližně 670 firem, což je asi o 12,5 % méně než loni. Pokles byl zřejmě způsoben také tím, že ve stejné době probíhaly v Brně Stavební veletrhy. Přesto působil Amper vcelku živě a vystavovatelé si pochvalovali množství návštěvníků. Otazník však visí nad tím, kde se uskuteční příští ročník. Terinvest oznámil, že z výstaviště odstraní své dočasné haly, které podle smluv mohou být na pozemku umístěny pouze do konce roku 2010. Firma se z tohoto důvodu dlouhodobě neúspěšně soudí s konkurenční firmou ABF i s vlastníkem pozemků. Terinvest uvažuje o tom, že Amper 2011 uspořádá na výstavišti v pražských Holešovicích nebo v Brně. Společnost ABF, která bude od 1. 7. 2010 výhradním provozovatelem Pražského veletržního areálu, oznámila, že do jeho modernizace investuje desítky až stovky milionů korun.
 
Z bohatého doprovodného programu veletrhu Amper 2010 jmenujme alespoň konferenci Inteligentní budovy nakladatelství Sdělovací technika či seminář Inteligentní robotika – výzkum a aplikace, pořádaný katedrou kybernetiky FEL ČVUT v Praze. Nakladatelství FCC Public, které vydává časopisy Automa, Elektro a Světlo, bylo organizátorem konference Elegantní energie o alternativních zdrojích energie.
 
Ocenění Zlatý Amper 2010 za nejpřínosnější exponáty získala např. společnost ABB za řadu výrobků Relion® pro chránění a ovládání energetických zařízení, ČKD Elektrotechnika za měnič frekvence CompactT CVK 27 kV, Turck za indukční lineární senzory či Eaton Elektrotechnika za systémové řešení řídicích a signalizačních okruhů SmartWire-Darwin. Čestná uznání získaly mimo jiné firmy Hager Electro za bytový rozváděč Volta pro silnoproudé i slaboproudé rozvody či Panasonic Electric Works Czech za zařízení UJ20 pro UV vytvrzování. Úplný seznam oceněných výrobků a další informace o veletrhu Amper jsou uvedeny na www.amper.cz.

(ev)