Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Aktuální trendy průmyslové výpočetní techniky ve stánku FCC průmyslové systémy na MSV v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně byl vždy příležitostí ukázat nové trendy v průmyslu. Společnost FCC průmyslové systémy (FCC PS) chce tímto způsobem využít svou po téměř deseti letech obnovenou účast na tomto veletrhu. Kromě zajímavého exponátu v Robotickém parku v pavilonu Z představí ve stánku v pavilonu C i exponáty, o kterých se domnívá, že charakterizují nejbližší budoucnost průmyslové výpočetní a komunikační techniky. Následující odstavce uvedou několik příkladů.

 

Ovládání dotykové obrazovky gesty

Uživatelé počítačů s moderními operačními systémy si zvykli na ovládání softwaru gesty (roztažení obrazu gestem dvou prstů, přesuny objektů a panelů posunem prstu po obrazovce apod.). Bylo tedy jen otázkou času, kdy bude podobnými funkcemi vybaven i hardware používaný v průmyslu. Multidotykový displej (multitouch touchscreen) se tedy stává běžným i u průmyslových displejů a panelových počítačů. Ve stánku FCC PS jej návštěvníci mohou vyzkoušet např. na sedmnáctipalcovém průmyslovém displeji Advantech FPM-7181W nebo výkonném panelovém počítači Advantech SPC-1840WP s operačním systémem Windows 8 (obr. 1).
 

Nový standard pro PC I/O

Pro realizaci vstupů a výstupů nebo komunikačního rozhraní byla v počítačích typu PC po dlouhá léta standardem klasická počítačová I/O karta s konektorem ISA nebo později PCI. V nových vestavných počítačích malých rozměrů a s pasivním chlazením pro ni už není dostatek prostoru ani příkonu a její místo zaujala karta PCI expres mini. Může mít analogové i digitální vstupy a výstupy, hlavní využití však našla v oblasti komunikačních rozhraní pro průmyslové sběrnice. Odstraňuje totiž nutnost používat externí hardwarové převodníky, nevýhodné z hlediska ceny, rychlosti i spolehlivosti. Většina výrobců průmyslové výpočetní techniky již uzavřela dohody s příslušnými výrobci a asociacemi a dodává softwarové ovladače (driver) zaručující plnou kompatibilitu s příslušným komunikačním standardem. Příkladem je promyšlený koncept NIFE (Nexcom Industrial Fieldbus Embedded), v jehož rámci nabízí společnost Nexcom karty pro rozhraní Profibus, Profinet, EtherNet/IP, DeviceNet a EtherCAT. Podobný koncept pod názvem iDoor zavádí i Advantech. Obojí bude možné vidět ve stánku FCC PS.
 

„Mobilní revoluce“ v průmyslu

Osvobození od kabelu přichází i do továren. Kdo si již zvykl na svět chytrých telefonů a tabletů, vyžaduje neustálý přístup ke vzdáleným datům a aplikacím i ve své profesi. Začalo to již poměrně dávno v logistice (skladové terminály); tam však šlo spíše o provozní nezbytnost než o pohodlí. Moderní elektronika vyvinutá pro komerční telefony a tablety má však malou spotřebu a kapacitu baterií natolik velkou, že je možné mobilní zařízení využívat i pro správu technických prostředků, údržbu nebo vizualizaci. Ve stánku FCC PS návštěvníci uvidí průmyslová PDA s operačními systémy Windows Mobile a Android od firmy IEI a vysoce odolná PDA od firmy Winmate (obr. 2).
 

Méně drátů

I tam, kde jsou stále ještě využívány kabely, např. v sítích senzorů a akčních členů, je trendem minimalizace potřebné kabeláže a jednodušší připojení. Tomuto směru odpovídá i možnost napájení po Ethernetu (PoE – Power over Ethernet). Počet zařízení s PoE stále roste a s tím i poptávka po kvalitních a spolehlivých síťových prvcích, které PoE podporují. Ve stánku FCC PS návštěvníci najdou ukázku z produkce švédské společnosti Westermo Teleindustri. Téměř veškeré její produkty, ať nemanažovatelné či manažovatelné ethernetové přepínače (switch; obr. 3), ethernetové směrovače (router), extendéry nebo bezdrátová zařízení, jsou již napájením PoE vybaveny.
Obr. 1. Průmyslový panelový počítač SPC-1840WP od firmy Advantech
Obr. 2. Odolné PDA s operačním systémem Android a displejem 4,3“ E430R od firmy Winmate
Obr. 3. Průmyslový přepínač (switch) L2 (manažovatelný) PMI-110-F2G od firmy Westermo pro gigabitový Ethernet s podporou napájením PoE