Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Aktuální novinky společnosti Jumo na veletrhu Amper 2006

číslo 3/2006

Aktuální novinky společnosti Jumo na veletrhu Amper 2006

K aktuálním novinkám letošní expozice firmy Jumo na veletrhu Amper 2006 budou vedle tradiční nabídky snímačů teploty nejrůznějších druhů a provedení, převodníků, elektronických regulátorů a obrazovkových zapisovačů patřit nové regulátory teploty pro běžné použití a speciálně pro plastikářský průmysl a dále snímače vodivosti určené pro chladírenská zařízení a klimatizaci.

Regulátory teploty

Jumo Itron 04B (obr. 1) jsou cenově výhodné regulátory teploty pro běžné regulační úlohy, které jsou přes svou nízkou cenu robustní a mají některé vyspělé funkce.

Obr. 1.

Obr. 1. Regulátory teploty Jumo Itron 04B

Všechna provedení se vyznačují čelním rámečkem o rozměrech 96 × 96 mm, brilantním svíticím displejem LED s vysokým jasem a snadno udržovatelnou čelní fólií, krytím čelní strany IP65 a zadní odtokovou hranou. Regulátory mohou pracovat při teplotě okolí až +60 °C. Reléové výstupy mohou spínat výkon 5 A při 230 V. Vhodné jsou tak zejména pro použití v hygienických aplikacích v potravinářském průmyslu, např. pro časově řízené procesy u pekařských pecí.

K dispozici jsou tři provedení:

  • typ 702050/0…, dvoupolohový regulátor s displejem pro zobrazení skutečné hodnoty, dvěma tlačítky pro snadnou obsluhu a jedním reléovým výstupem,

  • typ 702050/1…, dvoupolohový regulátor s displejem pro zobrazení skutečné hodnoty, přídavným displejem s integrovanou funkcí nezávislého časovače, třemi tlačítky pro editaci žádané hodnoty a času a pro start časovače a třemi výstupy pro regulátor, časovač a limitní komparátor,

  • typ 702050/2…, dvoupolohový regulátor se dvěma samostatnými displeji pro zobrazení skutečné a žádané hodnoty, dvěma tlačítky pro nastavení žádané hodnoty, popř. pro konfiguraci, a dvěma výstupy pro regulátor a limitní komparátor.

Snímač vodivosti pro chladírenskou techniku a klimatizaci

Jumo Black Line Lf-EC je typová řada cenově výhodných elektrolytických snímačů vodivosti, vhodných pro použití např. v chladicích, mrazicích a klimatizačních zařízeních.

Snímače se vyznačují velmi kompaktním provedením. Dodávají se ve verzi s vestavnou délkou pouhých 38,5 mm a připojovacím závitem G1/2", popř. 1/2" NPT, standardně s integrovaným senzorem teploty Pt100. Pro elektrické připojení je určen pevně připojený kabel délky 5 m nebo konektor M12. Elektrické krytí je IP67, článková konstanta K = 0,1 pro měřicí rozsahy do 1 000 µS/cm a K = 1,0 do 5 000 µS/cm. Senzory lze použít do teploty 100 °C a do tlaku 0,6 MPa. K dispozici je rovněž provedení s článkovou konstantou K = 0,01 pro měření vodivosti ultračistých vod s vodivostí 0,05 až 20 µS/cm.

Obr. 2.

Obr. 2. Snímače vodivosti Jumo Black Line Lf-EC lze kombinovat s převodníky Jumo Ecotrans Lf 01, 02 a 03

Za materiál těla sondy byl zvolen černý plast PEI (polyetherimid) s výbornou odolností.

Sondy pracují na dvouelektrodovém principu. Jako materiál elektrod se uplatňuje ušlechtilá ocel 1.4571 (K = 0,01 nebo 0,1) a titan (K = 1,0). Všechny použité materiály jsou fyziologicky nezávadné, a lze je tedy použít např. i pro pitnou vodu.

Druhý závit, který se nachází na opačné straně snímače než procesní připojení, je určen pro montáž ponorné armatury. Tak lze snadno vytvořit ponorný senzor pro použití v otevřených nádobách. Jumo nabízí odpovídající ponorné trubice v délkách 500, 1 000 a 1 500 mm. Kombinací s převodníky série Jumo Ecotrans Lf 01, 02 a 03 vznikne kompletní měřicí řetězec, přesvědčující cenou i výkonem (obr. 2). Převodníky, popř. spínače jsou určeny pro montáž na nosnou lištu. Pomocí PC a programu setup lze pohodlně nastavit všechny jejich parametry. Běžné přístroje nemají pro oblast záporných teplot možnost teplotní kompenzace, ale u této typové řady byl vzhledem k předpokládanému použití v chladicích zařízeních rozsah teplotní kompenzace rozšířen na °C.

Regulátory pro plastikářskou výrobu

Úspěšná série regulátorů Jumo Dtron 300 byla rozšířena o provedení určená pro průmysl zpracování plastů. Pod názvem Jumo Dtron 304 a 308 jsou nabízeny dvě provedení ve formátu 96 × 96 mm a 48 × 96 mm (obr. 3).

Snadná obsluha je podporována barevným prosvětleným displejem LCD. Pro obsluhu, nastavování parametrů a konfigurování jsou určena čtyři čelní tlačítka, popř. lze využít komfortní program setup pro PC.

Obr. 3.

Obr. 3. Regulátory Jumo Dtron 304 a 308 pro plastikářskou výrobu

Regulátory jsou navrženy tak, aby již v základním provedení nabízely všechny nejdůležitější funkce relevantní pro použití v plastikářském průmyslu:

  • náběh pro techniku horkých vtoků,
  • měření a sledování topného proudu,
  • pokles žádané hodnoty aktivovaný binárním vstupem nebo tlačítkem,
  • sledování regulačního obvodu,
  • sledování akčního zásahu,
  • samooptimalizace (odezva na skok nebo impuls regulované veličiny).

Všechny přístroje jsou volně konfigurovatelné jako dvoupolohové nebo třípolohové krokové a spojité regulátory. Rovněž je lze naprogramovat jako programový regulátor s maximálně osmi programovými úseky.

Na přání jsou k dispozici matematické a logické funkce, rozhraní RS-422/485 a rozhraní pro komunikaci protokolem Modbus (zařízení lze konfigurovat jako řídicí člen Modbus master). Dále lze zvolit rozhraní pro Profibus-DP a proudovou smyčku 0 až 20 mA.

Regulátory se uplatní v mnoha aplikacích v plastikářské výrobě, např. na vstřikovacích lisech, extrudérech, při výrobě fólií a v balicí technice.

Michal Šteflíček,
JUMO Měření a regulace s. r. o.

JUMO Měření a regulace s. r. o.
Křídlovická 943/24a
603 00 Brno
tel.: 541 321 113
fax: 541 211 520
e-mail: info@jumo.cz
http://www.jumo.cz