Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Společnost Acronis představila novou studii uvádějící aktuální trendy v oblasti kybernetických hrozeb. Studie Acronis Cyberthreats Report 2022 je postavena na datech o skutečných útocích a hrozbách, která poskytlo centrum Acronis Cyber Protection Operations Centers, jež nepřetržitě monitoruje a vyhledává kybernetické hrozby. Sběr těchto dat byl proveden ve čtvrtém čtvrtletí na více než 250 000 unikátních koncových stanicích po celém světě, které jsou chráněné řešením Acronis Cyber Protect, letos uvedeným na trh.
Do roku 2022 tedy Acronis predikuje tyto trendy:
- Ransomwarové útoky pokračují a roste rozsah škod – jen do konce roku 2021 se celkové škody způsobené ransomwarem odhadují na 20 miliard dolarů.
- Významným cílem útočníků jsou kryptoměny. Se zvyšujícím se kurzem bitcoinu a dalších kryptoměn roste i zájem hackerů, kteří se snaží k jejich zcizení využít zejména phishingové a malwarové techniky.
- Hlavním vektorem útoků je phishing. Loni byla zaznamenána rekordní úroveň phishingových útoků, které vedle e-mailů využívají nové komunikační kanály včetně textových zpráv či chatovacích služeb (např. Microsoft Teams).
- Poskytovatelé řízených služeb MSP (Managed Service Provider) zažívají útoky zneužívající jejich vlastní nástroje. Útočníci získávají kontrolu nad daty zákazníků pomocí nástrojů PSA (Professional Services Automation) a RMM (Remote Monitoring and Management).
- Dochází k útokům prostřednictvím programovacích aplikačních rozhraní (API) na úrovni cloudových služeb. Útoky souvisejí s aktuálním rozmachem těchto služeb a edge computingu, který znamená zvýšený zájem kyberzločinců.
- Roste počet úniků osobních a důvěrných dat. Vzhledem k neustále rostoucímu množství dat již mnoho organizací dávno ztratilo přehled o všech uložených datech, což zvyšuje pravděpodobnost jejich úniku.
- Je využívána umělá inteligence – útočníci drží krok s tím, jak stále více informačních systémů užívá ke své ochraně metody umělé inteligence; také oni dokážou umělou inteligenci využít – naopak k oslabení této ochrany.
- Unifikace bezpečnostních produktů – zvyšující se rozmanitost hrozeb bude znamenat vyšší poptávku po ucelených, centrálně řízených platformách nástrojů od jednoho dodavatele.
„Cyber Protection Operations Centers společnosti Acronis poskytují cenný a realistický pohled na současnou úroveň kybernetických hrozeb,“ řekl Aleš Hok, obchodní ředitel firmy Zebra Systems, distributora řešení Acronis. „Díky tomu si naši zákazníci a partneři mohou být jisti, že platformy Acronis Cyber Protect a Acronis Cyber Protect Cloud obsahují vždy maximální úroveň kybernetické ochrany proti aktuálním hrozbám.“
(Zebra Systems)