Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

ABB se vrací k zisku

číslo 3/2005

ABB se vrací k zisku

Společnost ABB oznámila zisk před zdaněním (EBIT) za fiskální rok 2004 ve výši 1,084 miliardy USD. Dosáhla jej díky úspěšnému růstu objednávek a příjmů klíčových divizí. Čistý zisk činil 201 milionů USD, což je o 980 milionů USD více v porovnání s rokem 2003.

Na tiskové konferenci 17. února 2005 to v Praze oznámili Olle Jarleborg, generální ředitel ABB, s. r. o., a ředitel divize Power Technologies, a Jiří Vepřek, ředitel divize Automation Technologies společnosti ABB, s. r. o.

K návratu společnosti ABB do „černých čísel„ kromě mnoha úsporných a konsolidačních opatření přispěl nárůst objemu zakázek v Severní Americe, především v oblasti robotiky, a také celosvětový nárůst objemu zakázek na řídicí systém 800xA. Pokračuje také růst tržeb a příjmů v Číně a Indii.

Na českém trhu se společnost ABB do „červených čísel„ nikdy nedostala, a nárůst zisku před zdaněním v loňském roce představoval 50 % oproti roku 2003. Mezi nejvýznamnější zákazníky divize Automation Technologies patří Unipetrol, Nová Huť Ostrava, Karbon Invest (OKD) a AL Invest Břidličná. Divize Power Technologies dodává své produkty zejména elektrorozvodným společnostem, společnosti ČEZ, ale významné jsou i zakázky pro pražské metro. Vzhledem k určitému nasycení českého trhu, který má jen omezenou velikost, roste podíl vývozu produktů ABB. Podíl exportu významně vzrostl v závodech v Trutnově, Brně, Ostravě i v Jablonci nad Nisou. V České republice je také regionální centrum ABB pro robotiku, které poskytuje obchodní a technickou podporu významným projektům ve střední a východní Evropě, např. v Rumunsku a Bulharsku.

Na závěr tiskové konference vystoupila také Martina Herkusová, ředitelka PR a komunikace ABB, s. r. o., a seznámila novináře s činností společnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a s charitativními aktivitami.

(Bk)