Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

ABB připravuje akvizici společnosti ASTI, výrobce autonomních mobilních robotů

Společnost ABB oznámila připravovanou akvizici společnosti ASTI Mobile Robotics Group (ASTI), výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). Mobilní roboty od společnosti ASTI nacházejí uplatnění ve všech hlavních oblastech, kde se AMR používají: ve skladech, výrobní logistice, ale také přímo ve výrobních procesech v mnoha odvětvích průmyslu a mimo průmysl, např. ve zdravotnictví. Společnost ABB plánovanou akvizicí rozšíří svou nabídku v oblasti robotiky a automatizace a zařadí se mezi dodavatele robotů, kteří nabízejí stabilní i mobilní roboty pro flexibilní automatizaci.

 

Společnost ASTI byla založena v roce 1982, sídlí ve španělském Burgosu a zaměstnává více než 300 lidí ve Španělsku, Francii a v Německu. Jejím většinovým vlastníkem je Veronica Pascual Boéová, která je zároveň generální ředitelkou. K dalším akcionářům patří společnost Keensight Capital, která se zaměřuje na podporu rychle rostoucích ziskových společností. Od roku 2015 společnost zaznamenala téměř 30% roční růst obratu a v roce 2021 plánuje dosáhnout tržeb ve výši přibližně 50 milionů dolarů.

 

Sortiment společnosti ASTI

Sortiment společnosti ASTI v současné době zahrnuje:

Roboty řady Mouse (obr. 2), základní provedení AMR pro flexibilní výrobní a montážní linky, které se snadno provozují i udržují. Roboty využívají moderní metody navigace ve výrobním prostředí (kromě magnetické navigace i SLAM) a ve srovnání s předchozími verzemi mají rychlejší nabíjení. K dispozici jsou ve variantě pro pohyb vpřed a vzad nebo s všesměrovým pohybem. Maximální nosnost je podle provedení od 60 do 160 kg.

Roboty řady Tractor, kompaktní a robustní roboty, které jsou vhodné i do venkovního prostředí. Za roboty se zapojují pasivní vozíky s nákladem, např. paletami, o celkové hmotnosti až 10 t, které roboty Tractor autonomně dovezou na určené místo. Tyto roboty mohou překonat i nakloněnou rovinu. Kromě magnetické navigace využívají i SLAM (Simulta­neous Localization And Mapping) a mohou komunikovat prostřednictvím mobilních sítí 4G.

Roboty řady Platform (obr. 1) svým provedením připomínají roboty Mouse, ale mají větší nosnost. K jejich význačným charakteristikám patří výborná manévrovatelnost a všesměrový pohyb, včetně otáčení na místě. Využívají se především v intralogistice a ve skladech. K dispozici jsou robotické vozíky řady Platform s nosností až 2 t, které splňují požadavky na manipulaci s materiálem např. na montážních linkách automobilů nebo v leteckém průmyslu. Uplatnění najdou také ve velkých logistických centrech.

Roboty řady Forklift, robotizované vysokozdvižné vozíky určené k autonomní manipulaci s paletami ve výrobním prostředí, ve skladech i v logistických centrech.

Roboty řady Boxmover (obr. 3) jsou určeny pro transport zboží v krabicích, boxech, klecích nebo na vozících do 300 kg. Využívají pokročilé řízení a navigaci. Umožňují dosahovat velké flexibility výroby a dynamického plánování, jejich instalace je rychlá a snadná a bezpečně se pohybují i v měnícím se prostředí a v místech současně s lidskou obsluhou.

Dezinfekční roboty Zenzoe slouží k dezinfekci prostředí ultrafialovým světlem UV-C. Může jít o výrobní prostory, nákupní centra, nádraží, letiště a podobné rozlehlé prostory, kde je třeba dbát na zdraví osob v nich přítomných. Prvním krokem je stanovení parametrů dezinfekce, tedy toho, které plochy a prostory je třeba dezinfikovat a jakou dávkou. Simulační software potom vytvoří plán pohybu robotu. Robot se pohybuje po stanovené trase, přičemž se dokáže vyhýbat překážkám a zastavit dezinfikování, vyskytuje-li se v pracovním prostoru osoba. Práci robotu lze sledovat na dálku, ověřovat úroveň ozáření ploch, dokumentovat výsledky a popř. činnost robotu optimalizovat. Roboty jsou vyráběny ve spolupráci s firmou Boos Technical Lighting.

Součástí nabídky společnosti ASTI však nejsou jen technicky vyspělé roboty, ale rovněž související software, který umožňuje a usnadňuje jejich využití, a inženýrské služby.

 

Dohoda o akvizici

Dohoda o akvizici, kterou ABB pokládá za nejdůležitější součást strategie svého růstu, byla podepsána 19. července, celá transakce by měla být ukončena v polovině léta 2021. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné podrobnosti týkající se kupní ceny.

 

Společná vize

Společnou vizí společností ABB a ASTI je pomoci zákazníkům nahradit dnešní li­neární výrobní linky plně flexibilními sítěmi inteligentních výrobních strojů a montážních pracovišť, mezi nimiž budou přesuny materiálů, polotovarů a hotových výrobků zajišťovat AMR. Stejné sítě inteligentních pracovišť lze vytvořit v logistických centrech, laboratořích, obchodních centrech nebo nemocnicích.

Akvizice umožní spojit nabídku ASTI se sortimentem robotů a modulární automatizace strojů a strojních zařízení společnosti ABB včetně simulačního a programovacího nástroje RobotStudio.

Vzhledem k tomu, že celosvětový prodej AMR by měl do roku 2025 dosáhnout přibližně 14 miliard dolarů s růstem CAGR přibližně 20 % (podle interní analýzy ABB), plánuje ABB rozšířit globální prodej a servisní podporu AMR do 53 zemí. Akvizice společnosti ASTI přichází krátce po oznámení úmyslu společnosti ABB rozšířit nabídku robotů do nových odvětví, kde se roboty zatím nevyužívají. Jako příklad lze uvést stavebnictví. ABB také plánuje uvést na trh nové rodiny kolaborativních robotů GoFa a SWIFTI.

Sídlo společnosti ASTI v Burgosu se stane ústředím společnosti ABB pro oblast AMR. Povede je dosavadní ředitelka ASTI Veronica Pascual Boéová. Klíčové funkce včetně výzkumu, vývoje a inženýrských služeb bude nadále zajišťovat společnost ASTI.

Společnost ABB plánuje výrazně navýšit kapacitu výroby AMR v Burgosu a podpořit tak plánované rozšíření prodeje v Evropě a Americe. Rovněž plánuje zřídit centrum pro AMR ve své nové továrně na roboty v Šanghaji v Čínské lidové republice. Předpokládá, že v Číně, která je největším světovým trhem s roboty, dosáhne roční objem prodejů AMR v roce 2025 1,8 miliardy dolarů.

[Tisková zpráva ABB, 19. 7. 2021.]

(Bk)

 

Obr. 1. Sami Atyia, prezident divize Robotika a automatizace ABB, robot Yumi (ABB), autonomní robotický vozík EBOT z řady Platform (ASTI) a Veronica Pascual Boéová, generální ředitelka a majitelka firmy ASTI

Obr. 2. Průmyslové roboty ABB a AMR BidiBOT z řady Mouse (ASTI) na společném montážním pracovišti v automobilovém průmyslu

Obr. 3. V sortimentu ASTI jsou i malé AMR Boxmover, určené pro dopravu lehkých nákladů: robot vlevo má ližinu pro eurokontejnery, uprostřed je robot s krátkým dopravníkem na krabice, boxy nebo klece a vpravo je robot, který může za sebou tahat malé transportní vozíky