Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

ABB opouští solární byznys

Společnost ABB prodala italské firmě Fimer své podnikatelské aktivity týkající se solárních měničů. Solární obor společnosti ABB zaměstnává zhruba 800 pracovníků ve více než 30 zemích světa. Zahrnuje pestrou nabídku produktů, systémů a služeb pro rozličné typy solárních zařízení, včetně solárních střídačů firmy Power-One, kterou převzala divize pohonů a robotů ABB v roce 2013. V současnosti patří solární odvětví do divize elektrotechnických výrobků společnosti ABB a v roce 2018 dosáhlo tržeb v hodnotě přibližně 290 milionů dolarů. Většina výroby, výzkumu a vývoje je soustředěna v Itálii, Indii a ve Finsku. Obě společnosti se dohodly na předání, které neovlivní zaměstnance ani zákazníky. Fimer převezme všechny současné záruky a ABB bude kompenzovat veškeré náklady související s převzetím byznysu a všech souvisejících závazků.

Společnost Fimer uhradí ABB podle dohody neprovozní náklady po zdanění ve výši zhruba 430 milionů dolarů, a to za druhé čtvrtletí roku 2019 s dorovnáním průběžné půlroční bilance. „Prostřednictvím nabídky nízko- a středněnapěťových řešení bude ABB pokračovat ve využívání solární energie ve spektru našich chytrých řešení pro chytré budovy, úložišť energie a nabíjení elektrických vozidel,“ uvedl Tarak Mehta, prezident divize Elektrotechnických výrobků firmy ABB.

Společnost Fimer je osmý největší výrobce měničů na světě. Jejím hlavním obchodním artiklem jsou měniče pro fotovoltaické elektrárny, svařovací zařízení a nabíjecí stanice pro elektrická vozidla, které vyrábí ve svém provozním sídle ve Vimercate (Itálie). Vybudovala si konkurenční výhodu na trhu díky průběžným inovacím, vysoké kvalitě výrobků i výjimečného zákaznického servisu.                

(ev)