Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

ABB oceněno za aktivity v oblasti energetické efektivity a obnovitelných zdrojů energie

Společnost ABB obdržela za svou angažovanost v oblasti inovací, energetické efektivnosti a obnovitelné energie ocenění Zayed Future Energy Prize 2014. Cena je udělována od roku 2008 jako výraz uznání a odměna za výsledky v oblasti obnovitelné energie a ekologie. Je pojmenována na počest zesnulého šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, zakladatele SAE, vládce Abú Dhabí a prvního prezidenta SAE. V prezidentské funkci působil od roku 1971 do své smrti v roce 2004.

 
Před téměř 60 lety se společnost ABB stala průkopníkem přenosu stejnosměrného proudu velmi vysokým napětím (HVDC), který umožňuje přenášet velké objemy energie na tisícikilometrové vzdálenosti při minimálních ztrátách a vlivu na životní prostředí. Tento způsob přenosu je hojně využíván k přivádění energie ze vzdálených obnovitelných zdrojů do hlavních center spotřeby. Společnost ABB získala zakázky na přibližně 90 projektů HVDC, které představují celkovou instalovanou kapacitu více než 95 000 MW, což je přibližně polovina celosvětové instalované kapacity.
 
ABB rovněž vyvíjí a dodává zařízení na zvýšení energetické efektivnosti. Pohony společnosti ABB přispívají ke snižování spotřeby elektrické energie regulací rychlosti elektrických motorů podle aktuální potřeby zařízení a tím snižují spotřebu energie motorů obvykle o 20 až 50 %.
 
V oboru solární energie ABB neustále inovuje a vyvíjí zařízení pro účinný převod sluneční energie na spolehlivý zdroj elektrické energie. Převedením sluneční energie na elektrickou lze snížit emise oxidu uhličitého (CO2) o 600 g na každou vyrobenou kilowatthodinu. Společnost je předním dodavatelem zařízení pro větrné elektrárny a dodává také efektivní výrobky a systémy pro kolejovou dopravu. Mezi ekologická a energetická zařízení ABB rovněž patří rychlonabíjecí stanice pro elektrická vozidla.
(ed)