Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V pondělí 9. října 2017, v první den veletrhu, představila společnost ABB odborným novinářům svou expozici na MSV v Brně. Až do pátku ji potom mohli zhlédnout i odborní návštěvníci ze všech oborů průmyslové výroby.
Co zde mohli vidět? Mnoho zajímavých exponátů z oblastí automatizace diskrétních a kontinuálních výrobních procesů, robotiky, digitalizace nebo virtuální reality.
Pohony, elektromotory, měniče
Obr. 1. Ability Smart Sensor sbírá údaje o stavu
elektromotorů a odesílá je do cloudu, kde mohou být využívány pro plánování
údržby
Jednotka Ability Smart Sensor sbírá údaje o teplotě vinutí, vibracích a dalších parametrech charakterizujících stav motoru a odesílá je do cloudu, kde k nim mají přístup pracovníci servisního oddělení, již mohou na základě jejich analýzy plánovat údržbu. Připomínám, že jednotka Ability Smart Sensor dostala letos na jaře v Brně ocenění Zlatý Amper 2017. Na MSV sice ocenění nezískala, ale zasloužené pozornosti odborníků neunikla: jednotku je možné použít zcela univerzálně, nejen pro motory ABB, zkracuje prostoje motorů až o 70 %, prodlužuje jejich životnost až o 30 % a snižuje spotřebu elektřiny až o 10 %.
V sousedství této jednotky byl vystaven další velmi zajímavý exponát: plně zapouzdřený elektromotor v krytu z korozivzdorné oceli, bez větracích průduchů i chladicích žeber, odolávající procesům CIP, s krytím IP69K. Jde o elektromotor určený pro výrobní provozy s velkými požadavky na hygienu, tedy zejména pro potravinářský průmysl a farmacii.
Obr. 2. Plně zapouzdřený motor s krytím IP69K odolává čištění tlakovou vodou v potravinářském průmyslu
V této části expozice mě zaujal také měnič ACQ580 se speciálními funkcemi pro čerpadla, včetně řízení kaskády čerpadel, postupného plnění potrubí, ochrany před chodem nasucho atd. Měnič má rovněž funkci čištění čerpadla, která udržuje v čistotě oběžné kolo při čerpání znečištěné vody. K dispozici je již i česká jazyková mutace ovládacího panelu.
Hned vedle něj byl měnič ACH580, určený pro ventilátory. Dokáže řídit asynchronní motory, motory s permanentním magnetem i synchronní reluktanční motory do 250 kW a lze jej integrovat do většiny běžných automatizačních systémů a systémů řízení budov.
Roboty kolaborativní i svařovací
Módní jsou v současné době kolaborativní roboty. Jejich podíl na trhu je zatím nepatrný, ale snad každý významnější výrobce robotů se chlubí tím, že je nabízí. Stejně je tomu i u firmy ABB. Na veletrhu byl vystaven její robot YuMi, určený k montáži drobných součástek v přímé spolupráci s člověkem. O jeho první reálné aplikaci v ČR jsme již psali (ev: Robot YuMi montuje dětskou pojistku do zásuvek společně s lidským operátorem. Automa, 2016, č. 6, str. 35).
Obr. 3. Kolaborativní robot YuMi
Ne vždy je nutná přímá a trvalá spolupráce robotu a člověka. Systém SafeMove, poprvé představený už v roce 2008, je využíván k monitorování bezpečného pohybu a rychlosti běžného robotu i k dohledu nad nástroji v jeho uchopovači. Ve stánku byla předvedena nová verze systému, SafeMove 2, spojená s průmyslovým robotem IRB 1200. SafeMove umožňuje těsnější spolupráci robotů a lidí omezením rychlosti a rozsahu pohybu robotu podle bezpečnostních požadavků při vstupu obsluhy do chráněného prostoru. Robot proto nemusí pracovat v kleci a obsluha se k robotu v případě potřeby přesto může bezpečně přiblížit.
Jedním z největších exponátů ve stánku ABB byly dva roboty IRB 6700. Jde již o sedmou generaci velkých robotů. Kromě snazší údržby se od svých předchůdců liší také spotřebou menší o 15 %. Díky kompletnímu sortimentu robotů s nosností od 150 do 300 kg a s dosahem od 2,6 do 3,2 m se řada IRB 6700 snadno přizpůsobí nejrůznějším úkolům v automobilovém průmyslu, ale i v jiných průmyslových odvětvích.
Obr. 4. Robot IRB 6700 s velkou nosností se často
používá ve svařovacích bunkách
Dva roboty ABB IRB 6700 byly ve stánku doplněny sadou pro bodové svařování SpotPack a sadou pro laserové svařování Laser Scanner s optickým skenerem.
Virtuální realita v průmyslové praxi
Pracovní stanice tvořená pěti počítači doplněnými brýlemi pro virtuální realitu Oculus Rift nebo brýlemi Holo Lens lákala zejména studenty. Nebyla však určena pro hraní počítačových her. Umožňuje prezentovat návrhy řešení robotizovaných pracovišť: na modelu je možné simulovat a vyzkoušet jednotlivé uzly a vzájemné vazby. Využít lze modely ve formátech sat, step, igs a catia, které si mohl každý návštěvník přinést sám a implementovat je do pracovní stanice. Zájemci se mohli na veletrhu seznámit také s novinkami v oblasti programování robotů – např. s novou verzí softwaru pro řízení robotů Robotware nebo softwaru pro online i off-line programovaní robotů RobotStudio.
Závěr
Kromě virtuální reality návštěvníky rovněž lákala ukázková buňka na balení čokolády vybavená robotem Flex Picker. Mohli si totiž vyzkoušet, zda dokážou skládat čokoládové bonbony do krabiček stejně rychle a bezchybně jako robot. A zamyslet se, za jak dlouho se jim investice do moderní automatizační techniky, rychlé, spolehlivé a bezchybné, vrátí.
Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně je za námi. Další velkou příležitostí seznámit se s novinkami společnosti ABB bude veletrh SPS IPC Drives v Norimberku (28. až 30. 11. 2017); veletrh je sice za hranicemi, ale přesto hojně navštěvovaný i odborníky z České republiky. ABB bude jako obvykle v hale 4 (stánek 420).
Petr Bartošík (foto: ABB)