Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

ABB je již dvacet let přední světovou firmou v oboru distribuovaných řídicích systémů

Analýza trhu provedená společností ARC Advisory Group potvrdila, že i v roce 2018 byla společnost ABB celosvětově číslem jedna v oboru distribuovaných řídicích systémů (DCS – Distributed Control System). Tuto pozici obsazuje nepřetržitě již dvacet let.

Trh s DCS roste a ARC očekává, že v roce 2023 dosáhne objemu 17,4 miliardy amerických dolarů. Podle aktuální analýzy prodeje DCS v roce 2018 dosahuje podíl společnosti ABB na trhu 20 %, a firma tak zůstává v nepřetržité řadě dvaceti let jedničkou na světovém trhu.

Podle zmíněné analýzy je společnost ABB silně zastoupená v mnoha rozhodujících oborech procesní výroby a to je základ jejího úspěchu. Trh DCS roste zvláště v oborech těžby a zpracování ropy a zemního plynu, stejně jako v chemickém a petrochemickém průmyslu, což jsou i obory, kde se firma ABB zvláště angažuje.

Prezident ABB Industrial Automation Peter Terwiesch poděkoval zákazníkům ABB za dlouhodobou spolupráci a loajalitu: „Partnerství a dlouhodobá spolupráce s našimi zákazníky jsou základem naší současné nabídky a oborových znalostí a zkušeností. Současně mě těší také noví zákazníci, v tradičních i nových oborech, kteří oceňují výhody našich DCS.“

„Na skutečnost, že jsme nezávislou agenturou již podvacáté v řadě oceněni jako přední firma v oboru DCS, jsme opravdu hrdí. Současně je to pro nás závazek rozvíjet naše dlouhodobé vztahy se zákazníky. Budeme dále investovat do zdokonalování technických parametrů a funkcí našich DCS, abychom našim zákazníkům umožnili vstup do éry digitalizace s cloudovými aplikacemi a službami,“ dodal Terwiesch.

Harry Forbes, analytik společnosti ARC Advisory Group, vidí příčiny úspěchu firmy ABB v tom, že v dynamicky se rozvíjejícím oboru, kde dochází k velkým technickým i ekonomickým změnám, udržuje konzistentní přístup: „Pro mě jako pro analytika je zajímavé sledovat, jak se společnost ABB dokázala vypořádat se svými akvizicemi, jak se stará o instalovanou bázi zařízení a jak na trendy, jako je např. internet věcí, reaguje jednotně v oblasti DCS i v dalších oblastech automatizační techniky.“

V oboru výroby s kontinuálními a hybridními procesy jsou systémy DCS základem digitalizace na provozní úrovni. DCS automaticky řídí výrobní procesy, zajišťují velkou spolehlivost výroby, maximalizují využití výrobních prostředků, surovin i energie a udržují optimální kvalitu výsledného produktu. Kromě vlastního řízení výroby poskytují data, která odborníci ABB a zákazníků společně využívají k dalšímu zdokonalování technologických i podnikových procesů.

Jedním z příkladů produktů, které firma ABB nedávno uvedla na trh, jsou jednokanálové svorky Select I/O, umožňující digitální ranžírování. To přináší velkou flexibilitu a možnost snadných změn zapojení během doby života DCS. Zkracuje se tak doba montáže a omezují náklady na kabeláž. K tomu si dovoluji poznamenat, že digitální ranžírování již několik let využívají DCS od firem Emerson nebo Invensys (Schneider Electric); pro ABB je to novinka, která vznikla na základě poptávky zákazníků. Být největší nemusí nutně znamenat být první.

Podle ARC roste na trhu DCS podíl poskytovaných služeb. ABB investuje kromě těch tradičních do počítačově podporovaných služeb poskytovaných na dálku.

Společnost ABB je aktivním členem standardizačních orgánů a uživatelských sdružení, jako jsou Open Process Automation Forum, NAMUR nebo OPC Foundation, a přispívá k rozvoji standardizace a interoperability v oboru.

Podle ARC budou v budoucnu pro rozvoj trhu s DCS rozhodující rozvojové země. ABB identifikuje jako slibné příležitosti obnovu a modernizaci závodů na těžbu a zpracování ropy a zemního plynu, silný rozvoj chemického průmyslu v Asii a celosvětově se utvářející trh se zkapalněným zemním plynem LNG (Liquified Natural Gas).

[Tisková zpráva ABB, 12. prosince 2019.]

 

(Bk)