Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

3D tiskárnu Ultimaker 2 koupíte u RS Components

Nejrychlejší a nejpopulárnější stolní 3D tiskárna Ultimaker 2 s velkým rozlišením se zaměřuje na široké spektrum uživatelů, včetně konstruktérů, kteří potřebují rychle zhotovit prototypy vyvíjených produktů. Nově ji zájemci mohou koupit u firmy RS Components.

 
Společnost RS Components (http://cz.rs-online.com) rozšířila svou rozrůstající se nabídku zařízení pro rychlou výrobu prototypů o 3D tiskárnu Ultimaker 2 (obr. 1), která nedávno získala ocenění Nejlepší spotřební výrobek roku 2014 při udílení Světových cen v rámci veletrhu London 3D Print Show. Tato nová stolní 3D tiskárna používá technologii FFF (Fused Filament Fabrication) a je určena pro pracovníky vývoje a konstruktéry, kteří potřebují vyrábět prototypy nových výrobků, pro oblast výzkumu a vývoje, ale i pro nadšence a studenty.
 
Nejnovější verze 3D tiskárny Ultimaker 2 je vyrobena z dílů a materiálů nejvyšší kvality a ve srovnání se svým předchůdcem má navíc vyhřívanou tiskovou plochu, která vyhlazuje tiskový výstup, umožňuje tisk materiálem ABS a zabraňuje deformacím zhotoveného dílu. Tiskárna dosahuje rychlosti až 300 mm/s a rozlišení vrstev pouhých 20 μm. Tiskárna samotná má rozměry 357 × 342 × 388 mm (bez cívky s vláknem), přičemž maximální objem zhotoveného dílu je 230 × 225 × 205 mm.
 
Průměr trysky je 0,4 mm a doporučený průměr vlákna 2,85 mm. Provozní teplota tiskové trysky je +180 až +260 °C a provozní teplota vyhřívané tiskové plochy +50 až +100 °C.
 
Přibližné spotřební náklady jsou podle údajů výrobce 0,05 eura na centimetr krychlový (kombinace nákladů na materiál a energie). Použití technologie FFF také umožňuje vybírat z mnoha typů vláken, včetně oblíbených materiálů PLA nebo ABS.
 
Tiskárna je dodávána se samostatnou kartou SD pro nahrávání souborů 3D modelů a open source softwarem Ultimaker Cura, který rozvrhne 3D model do tiskových vrstev. Také software Ultimaker Cura získal v rámci veletrhu London 3D Print Show Světovou cenu za rok 2014.

Obr. 1. 3D tiskárna Ultimaker 2