Aktuální vydání

celé číslo

06

2019

Počítačová podpora vývoje a výroby, software pro řízení údržby 

celé číslo

Zlaté medaile MSV na 2018: ocenění za inovace i za celoživotní práci

Zlatá medaile za inovaci v automatizační technice

KUKA ready2_spray umožňuje automatické lakování a nanášení i v menších a středních firmách. Zařízení je výsledkem spolupráce výrobce robotů KUKA a firmy Dürr, která se specializuje na techniku pro nanášení a lakování. Přístroj dokáže nanášet jedno- i dvousložkové hmoty a je intuitivně ovládán z jednoho místa. KUKA ready2_spray obsahuje kompletní vybavení a lze jej snadno přizpůsobit požadovanému postupu.

Exponát: Ready2_spray

Umístění: pavilon G1, stánek G 36

Výrobce: KUKA AG


Zlatá medaile za inovaci vzniklou spoluprací firem s výzkumnými organizacemi

Bezemisní miniexkavátor E192E společnosti Bosch Rexroth s elektrickým pohonem je vybaven systémem pro dynamické řízení spotřeby energie podle UV-0777-CZ. Díky tomu může pracovat sedm hodin na jedno nabití.  Je vhodný pro práci v uzavřených prostorách.

Exponát: Miniexkavátor E192E bezemisní

Umístění: volná plocha A

Výrobce: Bosch Rexroth spol. s. r. o.


Zlatá medaile za inovaci komponenty ve strojírenství

Frézovací hlava Kraken je prutový nástroj specifické konstrukce a designu. Oproti standardnímu provedení má o více než  60 % nižší hmotnost. Má inovativní vnitřní systém chlazení a procesní kapalinu je možné přímo přivádět nejen na čelo, ale především i na hřbet nástroje. Lepším chlazením možné zvýšit produktivitu obrábění o 10 až 40 %. Zároveň se výrazně  zlepšila trvanlivost břitů (o 10 až 200 %). Tuhost a pevnost frézovací hlavy Kraken při obrábění  je srovnatelná se standardními nástroji.

Exponát: Frézovací hlava Kraken

Umístění: pavilon Z, stánek Z 125

Výrobce: Regionální technologický institut, Západočeská univerzita v Plzni 

 

Zlatá medaile za inovaci komponenty ve strojírenství

Hybridní čerpací systém je určen k dopravě kapalin na velké vzdálenosti a čerpání kapalin z velkých hloubek. Kromě čerpadlového režimu může být provozován i v režimu turbínovém a rekuperovat přebytečnou tlakovou energii. Systém je založen na principu prstencového elektrického motoru, jehož rotor je tvořen rotorem axiálního čerpadla a stator je součástí potrubí. Kompaktní provedení umožňuje rychlé připojení, je bezucpávkové a může být využito i pro záchranářské účely.

Exponát: Hybridní čerpací systém

Umístění: pavilon Z, stánek Z 124

Výrobce: Vysoké učení technické v Brně


Zlatá medaile za inovaci výrobního stroje

Desktop Metal Studio System je zařízení pro 3D tisk kovových dílů v kancelářském prostředí. Velmi snadno se ovládá a umožňuje vyrábět i velmi složité kovové součásti na základě digitálního modelu. Přednostmi jsou snížené náklady, zvýšená rychlost, bezpečnost a kvalita 3D tisku kovových dílů. Studio System má vlastní cloudový software a představuje zásadní posun ve způsobu vývoje produktů i jejich uvádění na trh.

Exponát: Studio System

Umístění: pavilon A1, stánek A1 01

Výrobce: Desktop Metal Inc.


 

Zlatá medaile za inovaci ve zpracovatelské technologii

Válečkovací nástroj Superoll MAC pro úpravu povrchu předobrobených děr má automatické nastavení průměru nástroje. Nástroj automaticky sleduje průměr předobrobené díry a upraví její povrch v přesnosti až 0,2 mm. Superoll MAC upraví povrch děr tak, aby byly odolné proti záchytu.

Exponát: Válečkovací nástroj Superoll MAC

Umístění: pavilon P, stánek P 087A

Výrobce: Desktop Metal Inc.

Vystavovatel: Sugino Machine Limited


 

Zlatá medaile MSV 2018 za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy


 Ing. Radomír Zbožínek  Patří mezi nejvýraznější osobnosti oboru obráběcích strojů, což dokládá jeho bohatá pracovní kariéra, která je po absolvování Fakulty strojní VUT v Brně od roku 1972 nepřetržitě svázána se značkou ZPS. Po celý svůj pracovní život usiloval o to, aby se technické obory a technické vzdělání těšily potřebné společenské prestiži. Vždy se snažil podporovat myšlenku integrace českého průmyslu obráběcích strojů a z ní plynoucích synergických efektů.