Aktuální vydání

celé číslo

04

2019

Plnicí a balicí stroje, výrobní logistika a správa skladových zásob

Průmyslové počítače, PLC

celé číslo

Veletrh Automatica 2018: koboty pracují místo lidí

Nejen roboty, ale také koncové efektory, chapadla a přísavky byly k vidění na veletrhu Automatica 2018 v Mnichově (19. AŽ 22. 6.). Živými ukázkami uchopovací a upínací techniky byl doslova napěchován rozsáhlý stánek společnosti Schunk. Na velkém prostoru byl představen program spolupracujících uchopovacích členů Co-act (collaborative actuator) umožňující bezpečnou spolupráci lidí a robotů. Jak hbitě pracují kolaborativní chapadla Co-act namontovaná na kobotu YuMI (ABB) ukazuje video zde: https://youtu.be/L9VT92ko7tE

Obr. 1. Kolaborativní chapadla Co-act instalovaná v pažích robou YuMi

Ve stánku Schunk byl k vidění také modulární uchopovací systém End-of-Arm pro všechny roboty Universal Robots umožňující automatickou výměnu nástrojů.

Společnost Festo vystavovala digitalizovaný pneumatický systém, tzv. Motion Terminal. Jde o inteligentní systém akčních členů, v podstatě můstek čtyř sedlových ventilů 2/2 s ovládací membránou řízenou piezoventily. Nejrůznější funkce jsou umožněny nezávislým přívodem tlaku a nezávislým odvětráním. Motion Terminal tak snadno proporcionálně reguluje vzduch, ale ovládá také složitější úlohy, jako je Soft Stop. Zařízení je vybaveno systémem inteligentních čidel pro regulaci, diagnostiku.

Velkou pozornost poutal na stánku Festo pneumatický kolaborativní lehký robot s označením BionicCobot. Je konstruován podle lidské paže a stejně jako jeho biologický model řeší BionicCobot mnohé z úloh prostřednictvím pružných a citlivých pohybů.

Kolaborativní roboty, koboty byly hitem letošního veletrhu Automatica. Tito pomocníci ve výrobě jsou většinou konstruovány tak, aby svými rozměry a dosahem nahrazovaly lidskou obsluhu ve výrobních linkách nebo spolupracovaly s člověkem v dílnách a provozech malých a středních firem.

Příkladem takového kobotu je verze robotu YuMi s jednou paží, který vystavovala společnost ABB. Velmi lehká paže (9,5 kg) vyrobená ze slitiny hořčíku se pohybuje v sedmi osách, téměř tak obratně jako lidská paže. Společnost ABB přivezla na veletrh Automatica také novou řadu řídicích jednotek pro roboty, OmniCoreTM.

Obr. 2. Mobilní kolaborativní robot HelMo

Mezi koboty nahrazující lidské pracovníky patří mobilní robotický systém HelMo společnosti Staubli, který nejenže dokáže pracovat zcela automaticky nebo i ve spolupráci s lidmi, ale navíc je schopný plně se autonomně pohybovat, a přitom neustále sledovat své okolí pomocí tří laserových skenerů. HelMo se skládá z autonomního vozíku, na němž je instalován šestiosý robot TX2-90L s nosností 15 kg a dosahem 1 200 mm. Kobot HelMo je testován pro funkční bezpečnost úrovně SIL3/PLe. Pomocí multispojky Stäubli se HelMo připojí k napájení, přenosu dat a přípojce stlačeného vzduchu a může začít pracovat na lince ve své pracovní stanici.

Především ke vkládání obrobků do strojů jejich vyjímání, ale také pro operace při balení, přesném testování, montáži či manipulaci byl ve stánku KUKA vystavován nový kolaborativní robot LBR iisy s nosností 3 kg a dosahem 600 mm. Dokáže přesně zasadit šrouby a autonomně je utahovat i velmi přesně si nastavit součásti pro montáž. Zvládne i velmi rychlé úlohy. Díky své konektivitě se tento inteligentní robot okamžitě přizpůsobí prostředí v provozu a vyměňovat si data s ostatními koboty na pracovišti. Kobot pracuje samostatně i v blízkosti strojů a spolehlivě určuje polohu vkládaných či vyjímaných obrobků. Zajímavou ukázkou ve stánku KUKA byl také Robot Animator, softwarový modul pro program Autodesk Maya® umožňující “animovat” reálný robot a generovat program, který ovládá robot přesně podle animace.

Obr. 3. Robotický nabíjecí asistent CarLa

Ve stánku KUKA byl předveden robotický nabíjecí asistent CarLa, který připojí elektrovozidlo nebo i automaticky řízené auto k napájení.

Ve stánku společnosti Siemens se návštěvníci se seznámili s tím, jak využívat operační systém MindSphere založený na internetu věcí pro zajištění údržby a provozuschopnosti provozů. Siemens seznámil návštěvníky také se softwarovou knihovnou Simatic Safe Kinematics pro kinematické operace manipulačních zařízení. Softwarová knihovna umožňuje bezpečně monitorovat vybrané kinematické pohyby v prostoru sledováním rychlosti vybraných bodů, např. středu nástroje a konfigurovaných zón, jako jsou pracovní a ochranné oblasti.

(ev)