Aktuální vydání

celé číslo

06

2019

Počítačová podpora vývoje a výroby, software pro řízení údržby 

celé číslo

Siemens na MSV v Brně

Společnost Siemens představila svou expozici na MSV v Brně odborným novinářům na tiskové konferenci, která se konala první den veletrhu. Jak připomněl generální ředitel Siemens v ČR Eduard Palíšek, Siemens se Mezinárodního veletrhu v Brně letos účastní v nepřetržité řadě již pošedesáté.

Expozice společnosti je velmi kompaktní – zvláště v porovnání s obřími expozicemi firmy Siemens např. na Hannover Messe nebo SPS IPC Drives. Přesto se do ní vešlo nemálo zajímavých produktů a čeští inženýři se zde mohou setkat s předními odborníky.

Se stánkem firmy Siemens se naši čtenáři mohli seznámit již před veletrhem v pozvánce http://bit.ly/2NckthJ. Všechny exponáty stojí za zhlédnutí, ale osobně jsem strávil nejvíce času u montážního stroje na mobilní telefony. Tento stroj, určený pro čínského zákazníka, vznikl za pomoci digitálního dvojčete, které umožnilo výrazně zkrátit dobu vývoje: vyzkoušení všech funkcí stroje a výrobního taktu linky nanečisto ve virtuální podobě společně s novými funkcemi prostředí TIA Portal ušetřilo více než 30 % času oproti standardnímu postupu. Reklama uvádí v podobných projektech úsporu až 70 % času, ale to je opravdu extrémní případ – i úspora třetiny doby potřebné na vývoj je na náročném trhu spotřební elektroniky velmi cenná.

Vývojáři při návrhu linky využívali jak produkty Siemens, např. NX pro konstrukci mechanické části, tak produkty firmy Eplan. Díky softwaru Teamcenter bylo zajištěno, že všichni konstruktéři a programátoři pracovali vždy s aktuální verzí dokumentace, bez ohledu na to, zda pracovali v Číně nebo v Německu.

Ukázkovou linku můžete vidět na MSV v Brně, její kopie je však již v provozu u čínského zákazníka.

(Bk. Foto: Siemens)