Aktuální vydání

celé číslo

11

2018

SPS IPC Drives 2018

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony

celé číslo

Jednoramenný robot rozšiřuje rodinu YuMi

Tři roky poté, co byl uveden kolaborativní robot YuMi® se dvěma rameny, představuje ABB nový robot s jedním ramenem, který rovněž dokáže spolupracovat s člověkem. Robot má špičkové technické parametry a zároveň má minimální nároky na prostor. Tento nejnovější kolaborativní robot představila společnost ABB na mezinárodním veletrhu robotiky iREX v Tokiu. Na trh bude nový robot bude uveden na trh v roce 2018.Kolaborativní roboty ve výrobních závodech spolupracují s lidmi, zlepšují produktivitu a umožňují postupnýá přechodz hromadné na individuální výrobu.

Obr. 1. Spolupracující robot s jedním ramenem uvedený na iREX 2017 v Tokiu (Per Vegard Nerseth, výkonný ředitel ABB Robotika (vlevo) Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a pohony (vpravo))

Stejně jako dvouruký YuMi má nový robot nosnost 500 gram a díky kompaktním rozměrům se snadno začlení do stávajících výrobních linek. Může být naprogramován naváděním (tzv. lead-through programming), takže operátoři nepotřebují speciální školení.

„Úspěch robotu YuMi překonal naše očekávání. Robot byl původně určen pro montáž malých součástí, ale ukázalo se, že je výjimečně všestranný. Dokáže složit Rubikovu kostku, připravovat suši i dirigovat orchestr. Na základě výrazného úspěchu robotu YuMi očekáváme, že náš nový jednoramenný robot bude přijat stejně dobře, zvlášť když jsme jej vyvinuli na přání zákazníků,“ uvedl Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a pohony.

„Pokračujeme v rozšiřování portfolia našich kolaborativních robotů,“ uvedl Per Vegard Nerseth, výkonný ředitel ABB Robotika. „Nejnovější robot je velice vítaným přírůstkem k „továrně budoucnosti“ a našim zákazníkům umožní růst a prosperovat v době nevyhnutelné individualizace. Propojení robotu s digitálními řešeními ABB Ability™ umožní našim zákazníkům pozvednout efektivitu a spolehlivost ve výrobních závodech na vyšší úroveň.“


(ev)