Aktuální vydání

celé číslo

05

2019

komunikace a software pro snímače a akční členy

tlakoměry

celé číslo

Datové centrum ve Škoda Auto bude mít desetkrát vyšší výkon

Společnost Škoda Auto rozšiřuje své datové centrum v Mladé Boleslavi. Po dobudování bude mít desetkrát větší kapacitu než to stávající a stane největším podnikovým výpočetním a datovým centrem v České republice s kapacitou 15 petaFLOPS (15.000.000.000.000.000 výpočetních operací za sekundu).

Obr. 1. Rozšířené datové centrum ve Škoda Auto Mladá Boleslav

Tak velký výpočetní výkon potřebuje Škoda Auto při rozsáhlé digitalizaci sahající od konstrukční fáze přes logistiku až po výrobu hotových vozů. Pro operace, které vyžadují velmi rychlé zpracování dat a značnou paměťovou kapacitu, je v datovém centru Škoda Auto vyhrazen zvláštní prostor, v němž je umístěn výpočetní cluster (High Performace Computing). Jeho výjimečný výpočetní výkon se uplatní pro úlohy řešené v oddělení technického vývoje, výroby a logistiky. Konkrétně jde o řešení virtuální reality, vizualizační a simulační úlohy. Tak velký výpočetní výkon je potřebný pro rychlé zpracování dat při nárazových (crash) testech, při testech aerodynamiky a návrhu a zkoušení klimatizace a vytápění a také při návrhu motorů.

V prostoru pro High Performance Computing jsou desky plošných spojů chlazeny vodou, na rozdíl od ostatních prostor datového centra, kde je použito chlazení vzduchem. Při chlazení vodou se voda o teplotě 35 °C vede hadičkami až k deskám, kde se zahřeje na 45 °C a následně se ochladí ve výměníku tepla. Každou hodinu chladicím okruhem proteče více než 4 200 kubických metrů směsi vody s glykolem. Odpadní teplo, vzniklé při vodním chlazení, bude využito k vytápění kanceláří.

Obr. 2. Při chlazení vodou se hadičky zaváději přímo k deskám plošných spojů.

Klaus-Dieter Schürmann, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast IT a financí, vysvětluje: „Výstavba datového centra je důkazem toho, že ŠKODA AUTO už dávno není jen výrobcem automobilů, ale i předním poskytovatelem mobility v České republice.“

Datové centrum je vybaveno dynamickým zdrojem nepřerušitelného napájení, který jednak hlídá a stabilizuje ze sítě a v případě výpadku je tento zdroj samozřejmě zajišťuje i nepřerušitelné napájení v případě výpadku proudu udrží datové centrum v provozu kontinuálně po dobu několika dní.

Obr. 3. Dynamický zdroj nepřerušitelného napájení pro spolehlivý provoz datového centra

 

(ev)