Aktuální vydání

celé číslo

11

2018

SPS IPC Drives 2018

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony

celé číslo

Česká republika má výrazný přebytek zahraničního obchodu s Německem

V roce 2017 výrazně vzrostl obchod mezi Českou republikou a Německem a dosáhl rekordního objemu 87,9 miliardy eur. Meziročně se zvýšil o 9,4 procentního bodu, jak vyplývá z nově zveřejněných předběžných údajů spolkového statistického úřadu (Destatis). Česko patří k zemím s nejvyšším přebytkem obchodní bilance vůči Německu. K západnímu sousedovi vyváží podstatně víc, než od něj dováží. Z tuzemska do Německa loni směřovalo zboží v hodnotě 46,2 miliardy eur, německý dovoz do Česka činil 41,6 miliardy. Na žebříčku obchodních partnerů Německa je Česko na sedmém místě oproti roku 2016 si polepšilo o jednu příčku, když přeskočilo Švýcarsko.

„Význam Česka v kontextu německého zahraničního obchodu roste. Od jeho vstupu do Evropské unie se objem česko-německého obchodu už více než zdvojnásobil. Pozitivní trend táhne hlavně český export,“ komentuje statistiky Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Ze zemí visegrádské čtyřky má oproti ČR větší objem obchodu s Německem pouze Polsko (v roce 2017 na sedmém místě). Maďarsko se loni udrželo na 14. příčce, Slovensko naopak opustilo první dvacítku. Jedničkou německého zahraničního obchodu je podruhé za sebou Čína s objemem zboží ve výši 186,6 miliardy eur. Výrazně si pohoršila Francie, která loni spadla z druhého na čtvrté místo.

(Podle tiskové zprávy Česko-německá obchodní a průmyslové komory)

(ev)