Aktuální vydání

celé číslo

05

2019

komunikace a software pro snímače a akční členy

tlakoměry

celé číslo

Bosch investuje v ČR do výroby a výzkumu

Rozšíření výrobní kapacity a vývojového a zkušebního centra v Českých Budějovicích je v roce 2018 největší investicí společnosti Bosch v České republice. Ve výrobním závodě se zhotovují a montují plastové díly pro automobilový průmysl a zařízení pro neutralizaci výfukových plynů ve vznětových motorech. Investice ve výši 1,9 miliardy Kč je plánována na roky 2018 až 2020.

Bosch působí v ČR celkem v šesti podnicích a pracuje pro něj okolo 8 700 lidí. Na výroční tiskové konferenci v Praze oznámil hospodářské výsledky této společnosti Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice. V České republice zakončila společnost Bosch svůj finanční rok 2018 konsolidovanými tržbami ve výši 21,8 miliard Kč. Rok 2018 byl úspěšný také pro celou mezinárodní skupinu Bosch, podařilo se jí zvýšit svůj prodej na rekordních 78,5 miliardy eur.

Další investice společnosti Bosch v České republice plynuly v minulém roce do automatizace výroby v jihlavském závodě, kde se vyrábějí komponenty pro vysokotlaké systémy přímého vstřikování Common Rail pro dieselové motory pro osobní automobily a užitková vozidla. Ve výrobě se daří propojovat stroje, které vzájemně komunikují. V provoze se využívá sledování v reálném čase, prediktivní diagnostika a 3D tisk.

Obr. 1. Ve výrobním závodě Bosch Diesel v Jihlavě se investuje do automatizace výroby

Dobrých výsledků dosáhla divize Bosch Rexroth zaměřená na průmyslovou automatizaci. Významně k tomu přispěly projekty automatizace a hydrauliky v automobilovém průmyslu, hydraulické zkušební stolice a projekty divadelní pódiové techniky, např. pro Státní operu v Praze.

Rekordní prodeje zaznamenala také divize termotechniky působící v rezidenčním, komerčním podnikovém i průmyslovém segmentu. Úspěšně byly zavedeny nové výrobky a topenářská technika s možností připojení k internetu. V oblasti spotřebního zboží vzrostl prodej elektrického nářadí pro profesionální uživatele, jako např. akumulátorového elektrického nářadí

Bosch se v České republice věnuje pozornost technickému vzdělávání. Mezi konstruktéry a kybernetickými fandy je oblíbená dvoudenní týmový soutěž Mechathon. V ekologické oblasti je ambiciózním cílem společnosti Bosch snížit od roku 2020 ve svých 400 závodech na celém světě uhlíkovou stopu na nulu

 (ev)