Aktuální vydání

celé číslo

08

2018

MSV 2018 v Brně

celé číslo

Autonomní databázový cloud společnosti Oracle

Společnost Oracle uvádí autonomní databázový cloud Oracle Autonomous Database Cloud, který je založen na nejnovější verzi databáze, Oracle 18c. Autonomní chování cloudu je založeno na umělé inteligenci, na strojovém učení. Významně se zjednodušuje správa cloudu – administrátor jen nastaví pravidla a mantinely, podle nichž se má databáze chovat. Tím se významně zlepší dostupnost, výkonnost i zabezpečení, a to vše při nižších nákladech. Oracle nabízí i platformu pro provoz datových skladů, Oracle Autionomous Warehouse Cloud.

Oracle očekává, že do roku 2025 přesunou firmy 80 % aplikačních programů do cloudů, protože je zatěžuje jak jejich údržba, tak přechod na nové verze apod. Předpokládá se, že se změní financování IT ve firmách. Využíváním cloudů si firmy si nebudou udržovat vlastní datová centra, takže z celkového rozpočtu na IT půjde 80 % na inovace a jen 20 % na údržbu. Tento vývoj se již projevuje také v ČR, kde se již nyní nestaví téměř žádná datová centra.

Cloudové služby společnosti Oracle využívá také světový výrobce obuvi, Baťa. Tato společnost potřebuje efektivně analyzovat firemní data, například o prodejích, aby mohla efektivně zásobovat své prodejny na pěti kontinentech. Plánuje také využití cloudových služeb v logistice a v predikci prodejů na základě očekávaného počasí.

(ev)