Aktuální vydání

celé číslo

05

2019

komunikace a software pro snímače a akční členy

tlakoměry

celé číslo

Přehled aktualit

Linkový kondicionér SMART s vizualizací v brýlích virtuální reality

Společnost Elcom vystavovala na veletrhu Amper 2019 linkový kondicionér SMART. Přístroj zlepšuje kvalitativní parametry elektřiny. Do obvodu, ve kterém má dojít k úpravě napětí, je sériově zapojen další zdroj, který svým napětím působí proti vzniklému úbytku na vedení distribuční nízkonapěťové sítě. Velmi zjednodušeně lze říci, že jde o stabilizátor napětí v síti. Přívlastek SMART je v tomto případě zkratka termínu Self-Monitoring Analysis And Reporting Technology. Zařízení tedy sleduje svou vlastní činnost a provozní stav. Výsledky sledování analyzuje a reportuje. K tomu je linkový kondicionér vybaven měřicím systémem s navazujícím centrálním systémem. Díky funkcím SMART je možné vizualizovat hodnoty měřených veličin i stav vlastního linkového kondicionéru v prostoru pomocí brýlí virtuální reality, HoloLens. Při pohledech z různých stran poskytují různé hodnoty v různých grafických zobrazeních. Podrobný popis linkového kondicionéru SMART včetně názorného videa je na stránce https://www.elcom.cz/cz/novinky-a-udalosti?id=6

Bosch investuje v ČR do výroby a výzkumu

Rozšíření výrobní kapacity a vývojového a zkušebního centra v Českých Budějovicích je v roce 2018 největší investicí společnosti Bosch v České republice. Ve výrobním závodě se zhotovují a montují plastové díly pro automobilový průmysl a zařízení pro neutralizaci výfukových plynů ve vznětových motorech. Investice ve výši 1,9 miliardy Kč je plánována na roky 2018 až 2020. Bosch působí v ČR celkem v šesti podnicích a pracuje pro něj okolo 8 700 lidí. Na výroční tiskové konferenci v Praze oznámil hospodářské výsledky této společnosti Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice. V České republice zakončila společnost Bosch svůj finanční rok 2018 konsolidovanými tržbami ve výši 21,8 miliard Kč. Rok 2018 byl úspěšný také pro celou mezinárodní skupinu Bosch, podařilo se jí zvýšit svůj prodej na rekordních 78,5 miliardy eur. Další investice společnosti Bosch v České republice plynuly v minulém roce do automatizace výroby v jihlavském závodě, kde se vyrábějí komponenty pro vysokotlaké systémy přímého vstřikování Common Rail pro dieselové motory pro osobní automobily a užitková vozidla. Ve výrobě se daří propojovat stroje, které vzájemně komunikují. V provoze se využívá sledování v reálném čase, prediktivní diagnostika a 3D tisk.Obr. 1. Ve výrobním závodě Bosch Diesel v Jihlavě se investuje do automatizace výroby Dobrých výsledků dosáhla divize Bosch Rexroth zaměřená na průmyslovou automatizaci. Významně k tomu přispěly projekty automatizace a hydrauliky v automobilovém průmyslu, hydraulické zkušební stolice a projekty divadelní pódiové techniky, např. pro Státní operu v Praze. Rekordní prodeje zaznamenala také divize termotechniky působící v rezidenčním, komerčním podnikovém i průmyslovém segmentu. Úspěšně byly zavedeny nové výrobky a topenářská technika s možností připojení k internetu. V oblasti spotřebního zboží vzrostl prodej elektrického nářadí pro profesionální uživatele, jako např. akumulátorového elektrického nářadí Bosch se v České republice věnuje pozornost technickému vzdělávání. Mezi konstruktéry a kybernetickými fandy je oblíbená dvoudenní týmový soutěž Mechathon. V ekologické oblasti je ambiciózním cílem společnosti Bosch snížit od roku 2020 ve svých 400 závodech na celém světě uhlíkovou stopu na nulu  (ev)

Rebranding společnosti Kaspersky

Společnost Kaspersky Lab zkracuje svůj název na Kaspersky. Jejím mottem je „Tvoříme bezpečnější svět“. Nové pojetí značky reflektuje vývoj celého odvětví, které se od „kybernetické bezpečnosti“ přesouvá ke „kybernetické imunitě“. Aktualizovaná firemní filosofie také odkazuje ke snaze, kterou Kaspersky vyvíjí v oblasti vytváření propojených systémů s ohledem na jejich bezpečnost. Při procesu tvorby takových systémů by totiž bezpečnost měla být brána jako jeden ze základních pilířů, a ne jako pouhý doplněk daných zařízení. „Vzhledem k tomu, že jsme naši společnost založili před více než 22 lety, měli jsme tu možnost sledovat změny, kterými prošel jak celý kyberbezpečnostní obor, tak i internetové hrozby. Zároveň došlo k obrovskému posunu ve využívání nových technologií v práci i běžném životě. Dnešní svět má nové potřeby, a náš rebranding jde ruku v ruce s naší vizí, která právě těmto potřebám vychází vstříc. Díky našim úspěchům v ochraně zákazníků po celém světě před kybernetickými hrozbami pomáháme tvořit bezpečnější svět, který je vůči kybernetickým hrozbám imunní. Svět, ve kterém si každý může svobodně užívat výhody, které nám technologie nabízejí,“ komentuje rebrandig Eugene Kaspersky, CEO společnosti. (ed)

Bezplatné vstupenky na EMO Hannover pro čtenáře časopisu Automa

Významný veletrh obrábění kovů, EMO Hannover (16. až 21. září 2019), poskytne návštěvníkům přehled o automatizaci, energetické účinnosti, bezpečnosti práce, nejnovějších výrobních postupech a materiálech. Čtenáři časopisu Automa mohou získat bezplatnou permanentní elektronickou vstupenku na veletrh EMO Hannover 2019 (eTicket). Stačí kliknout na tento odkaz: https://www.emo-hannover.de/ticketregistration?zqcgz nebo je možné použít QR kód. Poté se otevře registrační formulář. Po jeho vyplnění přijde na e-mail uvedený při registraci permanentní vstupenka (eTicket) na jeho jméno. Registraci je potřeba provést ještě před návštěvou veletrhu. Po úspěšné aktivaci elektronické vstupenky bude pro každého návštěvníka (na jeho jméno) připravena ke stažení bezplatná jízdenka na veřejnou dopravu v Hannoveru (GVH region) po dobu konání veletrhu. Před nástupem jízdy je pouze zapotřebí na přední straně této jízdenky vyznačit příslušné datum, kdy využije návštěvník jízdenku na místní dopravu k cestě na veletrh.Podrobnosti o tématech veletrhu obrábění EMO Hannover 2019 a přihlášených vystavovatelích jsou v článku: hhttp://automa.cz/cz/web-clanky/emo-hannover-2019-se-zameri-na-digitalizaci-obrabeni-0_12202/ (ev)

JIC 120 sekund: Digitalizace ve výrobě s využitím umělé inteligence

Dne 20. června 2019 se v JIC v Brně (Purkyňova 649/127, Brno) uskuteční seminář z cyklu JIC 120 sekund s názvem Digitalizace ve výrobě s využitím umělé inteligence. Využití umělé inteligence, strojového učení, hlubokého učení a neuronových sítí je dalším logickým krokem v procesu automatizace. Umělá inteligence vstupuje do každodenního života mnoha firmám, které díky ní zvyšují efektivitu a snižují náklady. Digitalizace výroby je často skloňované sousloví, které pro firmy nutně nemusí znamenat jen enormní finanční zátěž. Digitalizaci lze často realizovat postupně, může přinést i obrovský efekt a šetřit velké peníze. Pořadatelé ukážou příklady firem, které se již touto cestou vydaly a dnes z toho profitují. Účastníci se budou moci zeptat, jak začít, a poradit se s lidmi, kteří již výrobu digitalizovali. Zjistí, jaké jsou trendy, co se nabízí a co by bylo vhodné konkrétně pro jejich výrobní firmu. Cílem akce je inspirovat a propojit výrobní firmy s experty na digitalizaci a s firmami nabízejícími řešeními v oblasti digitalizace výroby. Malé a střední firmy z jižní Moravy mohou zdarma využít program Digimat a rady odborníků z centra Intemac, kteří je celým procesem provedou. Akce je určena pro: manažery výrobních firem či pro ty, kteří řeší ve výrobních firmách digitalizaci,manažery firem nabízejících prediktivní údržbu a servis výrobních zařízení, analýzy dat a strojové učení nebo zařízení, software a služby pro automatizovanou kontrolu kvality, plánování výroby, robotizaci, automatizaci a řízení dodavatelských řetězců. Na akci JIC bude navazovat doprovodný program výzkumné skupiny Kybernetika pro materiálové vědy CEITEC VUT v Brně. Profesor Pavel Václavek představí projekt RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production), uskuteční se prohlídka laboratoří a představení demo testbedu. Projekt RICAIP díky podpoře 1,3 miliardy korun umožní na pražském CIIRC ČVUT a brněnském CEITEC VUT vytvoření výzkumného a inovačního centra, jehož cílem je vývoj virtuálních robotizovaných výrobních linek, který si bude moci zadat a využívat kdokoliv na světě. V rámci centra RICAIP bude v Brně a v Praze vybudován testbed umožňující ověřování technologií pro průmysl 4.0 jak pro výzkumné týmy, tak pro malé a střední podniky. Centrum chce nabízet firmám spolupráci v těchto oblastech: senzory a zařízení pro sběr dat,vibrodiagnostika,akční členy pro výrobní linky,užití robotů,aditivní technologie a obrábění, včetně kombinace obou (tzv. hybridní technologie). Účastníci akce budou mít možnost dozvědět se podrobnosti o budování centra a seznámit se s aktuálními možnostmi spolupráce. JIC 120 sekund je efektivní networking s cílem podpořit novou spolupráci mezi technologickými firmami navzájem nebo s výzkumnými organizacemi. Účastníci se potkávají u kulatých stolů podle stanoveného harmonogramu. Každý zástupce firmy má přesně sto dvacet sekund na představení své společnosti a případných možností spolupráce. (ed)

NIDays Europe

NIDays Europe 2019, the industry conference for automated test and automated measurement professionals, will be held on November 20, 2019 - November 21, 2019 in ICM – International Congress Center Munich. NIDays Europe offers more than one hundred technical sessions over two days, training and certification opportunities, and one hundred demos from more than fifty exhibitors on the exhibition floor. Attendees will have opportunity to meet NI top managers, sales, and R&D people, to hear inspiring keynote speakers, to attend Alliance Day keynotes and sessions and Europe Test Advisory Council meeting. Don't miss an opportunity to distinguish yourself amongst the top tier of engineers and scientists from around the world at NIDays Europe and register your own presentation! Gain recognition, expand your network, inspire your fellow attendees, and even score a complimentary full-conference pass if your submission is selected. The deadline is June 08. Or just register now as an attendee – for early bird registration prices. More info: https://events.ni.com/profile/web/index.cfm?PKwebID=0x760390001&varPage=home (ed)

Druhý ročník soutěže v programování robotů VEX IQ Challenge Ringmaster

Společnost AV MEDIA zve všechny příznivce robotiky a technického vzdělávání na druhý ročník soutěže VEX IQ Challenge Ringmaster 2019, který se uskuteční 25. 6. 2018 od 9:30 h ve vstupní hale I výstaviště PVA Expo Letňany v Praze. Celkem 41 týmů ze základních škol má za úkol navrhnout, postavit a naprogramovat robot ze stavebnice VEX IQ Super Kit tak, aby sbíral, přesouval a umisťoval prstence do různých cílových prostorů hracího pole. Soutěž je rozdělena do dvou částí: Skupinová výzva – pro dva týmy, tj. dva roboty. Hraje se na hracím poli 1 219 ´ 2 438 mm. Během jednoho šedesátisekundového zápasu mají dva týmy za úkol spolupracovat a získat společně co nejvíce bodů. Při skupinové výzvě oba týmy ovládají své roboty pomocí dálkových ovladačů.Výzva dovedností robotu –  je určena pro jeden tým, tj. jeden robot, a je složena ze dvou částí, ovládání a programování. Délka těchto zápasů je opět šedesát sekund. Více informací: www.avmedia.cz/vexchallenge. Partnery soutěže jsou firmy Schunk a Kuka, záštitu převzala Digikoalice. Časopis Automa je mediálním partnerem soutěže.  (ed)

Konference Emerson Users Exchange: výzva k podání příspěvků

Konference Emerson Users Exchange se bude konat v Miláně (Itálie) ve dnech 18. až 20. března 2020. Jde o mezinárodní platformu pro sdílení zkušeností a odborných znalostí s kolegy, kteří působí v oboru průmyslové automatizace. Prezentace obvykle zahrnuje případovou studii, kdy koncový uživatel představí své zkušenosti a poučení, která z daného řešení vyplynula. Zájemci, kteří by se chtěli konference zúčastnit aktivně, mají možnost do 5. července 2019 podat abstrakty svých příspěvků. Každá přijatá prezentace zakládá nárok na prominutí registračního poplatku pro jednu osobu. Další informace získají zájemci na https://www.emersonexchange.org/emea/call-for-presentations/ (ed)

Stäubli Technology Days se blíží

Společnost Stäubli letos pořádá své Technology Days ve dnech 17. až 20. června v Pardubicích. Zájem o akci je podle počtu přihlášených více než dvojnásobný oproti ročníku 2017. Každý den čeká účastníky rozsáhlý přednáškový program zaměřený na příklady využití techniky firmy Stäubli  jejích partnerů a na konkrétní řešení automatizačních úloh. Na programu budou např. tyto prezentace: transportní systém Beckhoff XTS s robotem,bezpečnostní technika a systémy Pilz,navigace robotů pomocí kamer a vizuální kontrola kvality od Sanezoo,dopravníkové systémy od TMT nebo vibrační podavače pro drobné díly Asyril,použití laserů s roboty od společnosti Matex nebo multifunkční laserová stanice firmy Lascam,automatizační technika od společnosti Murrelektronik a další technika od firem Schunk, Resim, Photoneo, Rittal, Endress+Hauser, Murtfeldt Plasty, Dukane, Rex Controls, Dysk, Alwaid a Sopo. Program bude po celou dobu stejný, vždy od 9 do 17 hodin, kromě úvodních vyzvaných přednášek. Více informací najdete na technologydays.cz(ed)  

Dálkově ovládaná lososí farma v Norském moři

První dálkově ovládanou ponornou rybí farmu v Severním ledovém oceánu vybaví společnost ABB elektrickými, automatizačními a telekomunikačními prostředky. ABB rovněž navrhne a dodá řídicí a monitorovací systémy, společně se senzory a řídicí technikou, která umožní správu jednotlivých ohrad na dálku. Celé řešení bude připraveno a spuštěno na konci roku 2020. Dodavatel farmy, Arctic Offshore Farming, usiluje o udržitelný způsob produkce lososů a zároveň se připravuje na zvýšení poptávky. Podle zprávy Research and Markets z roku 2018 má totiž během čtyř let výrazně stoupnout odběr lososů až na 4,5 miliónů tun. Ponorné rybí ohrady jsou méně náchylné na mořské parazity, kteří zřejmě způsobili úbytek produkce lososů v Norsku. Aby se výrazně snížila ekologická stopa farmy, bude vybavena softwarem ABB Ability™, který bude sbírat data o životním prostředí, včetně meteorologických podmínek, oceánských proudů, stavu kyslíku a mořské teploty. Dále bude sledována hodnota pH v různých hloubkách a objem biomasy v klecích. "Lososí ohrady bez lidské posádky budou kontrolovány ze vzdáleného člunu umístěného 400 metrů od sádek. Toto opatření garantuje snížení spotřeby paliva a elektřiny a zajistí řešení pro rybí farmy na pevnině i na moři s důrazem na jejich komfort, snadnou kontrolu a bezpečnost produkovaných potravin," říká Kevin Kosiko, výkonný ředitel energetiky ABB. Farma umístěná v Norském moři nedaleko města Troms se bude muset vyrovnat s většími výkyvy počasí než běžné farmy, které jsou většinou v záhybech norských fjordů. Proto společnost ABB vyvinula systém zátěžových vodních pontonů, který zajistí stabilitu rybích ohrad v náročných podmínkách Norského moře. (ev)