Aktuální vydání

celé číslo

05

2019

komunikace a software pro snímače a akční členy

tlakoměry

celé číslo

Siemens na veletrhu Amper 2008

Společnost Siemens představí své výrobky, systémy a služby na mezinárodním veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper 2008, jehož šestnáctý ročník se na Pražském výstavišti v Letňanech uskuteční 1. až 4. dubna 2008. Expozice společnosti Siemens bude umístěna v sektoru C haly 2, stánek číslo 4.
 

Průmyslové automatizační systémy

Ve výstavní expozici bude představeno kompletní spektrum produktů pro automatizaci strojní i procesní výroby – návštěvníci se budou moci seznámit se všemi novinkami v oblasti „malé automatizace“, řídicích systémů Simatic řady S7-300 a S7-400, Simatic PCS7, decentrálních periferií, produktů HMI a komponent pro bezpečnostní aplikace Distributed Safety.
 

Mikrosystémy

Mnoho inovací bylo zavedeno u systémů S7-200. Jsou to především nové jednotky CPU s označením 224XPsi, podobné již existujícím CPU 224XP, avšak s rozdílným typem digitálních výstupů: u verze 224XPsi jsou použity tranzistory NPN, což se projeví „obrácenou“ logikou (logické „1“ odpovídá 0 V a logické „0“ odpovídá 24 V). Další novinkou jsou analogové moduly EM231 a EM232, jež mají dvakrát více analogových vstupů a výstupů než předchozí verze. Poslední novinka v této oblasti se týká softwaru Step-7 Micro/WIN pro programování S7-200, pro který byl uvolněn nový service pack SP6 s podporou operačního systému Windows Vista. Pro seznámení s řídicím systémem S7-200 bude na veletrhu připraven testovací server, na kterém si každý zájemce bude moci vyzkoušet programování tohoto systému a otestovat si vlastní program na reálném hardwaru. Existuje i jiná možnost, jak si program otestovat bez nutnosti vlastnit hardware systému: ze stránek společnosti Siemens si lze zdarma stáhnout demonstrační verzi softwaru Step-7 Micro/WIN a poté se přes internet spojit se serverem společnosti Siemens, kde je umístěno CPU 224XP s rozšiřujícím modulem CP243-1IT. Tento modul zároveň umožňuje testovat vizualizační aplikace prostřednictvím HTML. Softwarové nástroje pro vizualizaci jsou také zdarma ke stažení na internetových stránkách společnosti Siemens. Více informací o testovacím serveru a rovněž o mikrosystémech najdou zájemci na webové adrese www.siemens.cz/micro
 

Modulární programovatelné automaty

Modulární programovatelné automaty budou na veletrhu Amper zastoupeny řadou univerzálních PLC S7-300 s širokou škálou rozšiřujících modulů. U procesorových jednotek této produktové řady byly sjednoceny verze firmwaru na V2.6: všechna CPU v současné době mají stejné systémové funkce CPU a zjednodušila se i logistika náhradních dílů. Firmware lze nyní aktualizovat také na dálku po průmyslové sběrnici a při výskytu jakékoliv parametrizační chyby je možné CPU rychle a snadno pomocí funkce reset to factory settings vrátit do základního továrního nastavení.
 
Dále bude představen nový programovací přístroj Simatic Field PG M2, který se vyznačuje bezdrátovou komunikací, výkonným procesorem Intel-Core-2-Duo, velkým patnáctipalcovým displejem v rozlišení SXGA+ a integrovaným zálohováním dat. Simatic Field PG M2 v podobě notebooku (obr. 1) je určen zejména pro projektování, servis a instalaci veškeré automatizační techniky. Proto je také vybaven všemi potřebnými typy rozhraní pro průmysl.
 
Ze softwarových novinek lze zmínit např. novou verzi softwarového simulátoru programovatelného automatu S7-PLC-SIM V5.4, který nově obsahuje podporu různých typů rozhraní: MPI, Profibus-DP i TCP/IP. Uživatel tak již není omezen pouze na využití protokolu MPI jako u starších verzí. Důležitou inovací je rovněž uvolnění aktualizací (service pack) pro Step 7 a ostatních nástrojů s podporou MS Windows Vista.
 

Distribuované jednotky vstupů a výstupů

Letošní veletržní prezentace bude věnována také novinkám ze skupiny produktů Simatic ET200, jež zahrnuje distribuované periferní jednotky (remote IO) pro připojení na komunikační sítě Profibus i Profinet. V sortimentu jednotek Simatic ET200 jsou varianty určené do rozváděče (IP20) i do provozu (IP65/67), do prostředí s nebezpečím výbuchu atd. Za zmínku stojí nové karty I/O se zvýšeným počtem kanálů, stále se rozšiřující spektrum modulů zajišťujících funkční bezpečnost (obr. 2; koncepce Safety Integrated), vylepšení spojená s využitím standardu Profinet a v neposlední řadě inovované podpůrné nástroje pro projektanty a programátory.
 

Průmyslové počítače

Velkým tempem přibývá inovací v oblasti průmyslových počítačů Simatic PC – na veletrhu se objeví nová průmyslová PC ze skupin Rack PC, Box PC i Panel PC. Zajímavé jsou zejména nové výkonné sestavy PC osazené dvoujádrovými procesory (obr. 3) a bezúdržbové Microbox PC, jež neobsahují žádné rotační součásti, zabírají minimální prostor a přinášejí i finanční úspory. S novým hardwarem souvisí rovněž software Simatic WinAC, určený pro řízení na bázi PC (PC-based automation). Operátorské panely Co se týče HMI, bude k vidění Simatic Mobile Panel 277 Wireless, první bezdrátový přístroj v oblasti ovládacích panelů, který je vybaven dvěma souhlasnými tlačítky a jedním tlačítkem pro nouzové zastavení a má certifikát SIL3 (obr. 4). Další novinka, Simatic Thin Client, představuje cenově výhodné řešení obslužných míst přímo v provozu. Typické použití je ve spojení s panely Simatic. U větších vizualizačních aplikací se Simatic Thin Client stává tzv. webovským klientem pro systém SCADA WinCC.
 

Automatizace procesní výroby

Největší novinkou u procesního řídicího systému Simatic PCS7 V7 je vydání prvního balíčku service pack SP1, který do systému přináší mnoho nových funkcí a vylepšení. Jmenujme např. integraci nové automatizační stanice AS 412H se zvýšenou odolností proti poruše, která je určena zejména pro řešení bezpečnostních aplikací (např. řízení hořáků), a dále integraci inovovaných stanic AS 414H a AS 417H, jejichž paměť byla rozšířena a bylo zrychleno provádění operací. SP1 přináší také knihovnu funkcí pokročilého řízení (tzv. knihovna APC), ve které lze nalézt např. modul prediktivního řízení, regulátor s možností přepínaní sad regulačních parametrů, bloky pro monitorování kvality řízení a také nástroj pro určení optimálního nastavení PID regulátorů.
 

Komunikační sítě

V expozici nebudou chybět ani produkty ze skupiny Simatic NET. Sortiment produktů Scalance X, W a S je díky vysoké spolehlivosti a velkému krytí speciálně určen pro použití v náročných podmínkách průmyslových provozů.
 

Snímače

Součástí expozice budou i senzory pro bezkontaktní vyhodnocování polohy a systémy pro snímání a zpracování obrazu s funkcí optické kontroly, měření, sledování a identifikace objektů v průmyslové výrobě. Na své si přijdou i příznivci bezdrátové identifikace RFID, jež je využívána nejen v průmyslové výrobě: typová řada Simatic RF300 byla rozšířena o mobilní ruční terminál Simatic RF310M (obr. 5), s nímž lze číst všechny datové nosiče (tzv. tagy) řady Simatic RF300 a zapisovat na ně. Robustní ruční terminál se stupněm krytí IP64 je vhodný do náročných provozních podmínek. Údaje se zobrazují na podsvíceném displeji, a jsou proto dobře čitelné i za špatných světelných podmínek.
 

Rozvod energie, nízkonapěťová spínací technika

 

Přípojnicové systémy

Na veletrhu budou představeny i některé typy přípojnicových systémů pro rozvod elektrické energie. Typ CD-K pro proudy do 40 A je vhodný zejména pro distribuci energie přímo u samotných spotřebičů. Typ BD01 je konstruován pro proudy od 40 do 160 A a je používán k napájení podružných rozvodů (např. CD-K) a pro přímé napájení spotřebičů s vyšším příkonem. Typ BD2 je navržen pro přenos proudů od 160 do 1 250 A v průmyslu i v kancelářských budovách. Vedle zmiňovaných typů přípojnicových systémů bude prezentován ještě typ LX (pro proudy 800 až 6 300 A; vhodný zejména pro komerční centra) a LD (pro proudy 1 100 až 5 000 A; určený především pro použití v těžkých průmyslových podmínkách). Kromě silnoproudých rozvodů budou zastoupeny i slaboproudé sběrnicové systémy, jež jsou určeny k řízení a sledování nejrůznějších spotřebičů. Návštěvníci uvidí také nadstavbu programu AutoCAD – LxLd-tools, která je pomůckou při navrhování a vizualizaci rozvodů sítí nízkého napětí s využitím přípojnicových systémů Sivacon 8PS.
 
Nový multifunkční měřicí přístroj Sentron PAC3200 přesně měří proudy, napětí a hodnoty energie spotřebičů v průmyslových sítích do 690 V. Díky shodě s IEC 62053-22 je možné jej použít i jako elektroměr pro vnitropodnikové účtování.
 

Softstartéry

Softstartéry Sirius 3RW40 (obr. 6) lze díky inovaci nyní použít také pro motory od 5,5 do 55 kW. Jsou určeny pro běžné úlohy, např. spouštění ventilátorů, čerpadel a pásových dopravníků. Ve veletržní expozici budou jeho možnosti demonstrovány na modelu dmychadla. 3RW40 se od ostatních softstartérů liší především řízením rozběhu (tzv. polarity balancing): jde o spouštění asynchronních motorů do 250 kW řízené pouze ve dvou fázích. Během spouštění motorů pomocí softstartérů Sirius 3RW40 nevznikají proudové špičky a s nimi související kolísání napětí v napájecí síti. Rovnoměrné zvyšování otáček snižuje momentové rázy, a prodlužuje tak životnost převodovky, omezuje zátěž motoru a šetří náklady na údržbu. Protože součástí softstartérů 3RW40 je ochrana motoru proti přetížení, není zapotřebí zapojovat jisticí nadproudové relé. Varianty do 55 kW umožňují připojit termistor zabudovaný ve vinutí motoru. Obě vestavěné funkce zvyšují ochranu zařízení proti přetížení a šetří místo v rozváděči. Úspora místa je obzvlášť markantní, jestliže softstartér nahrazuje dosavadní spouštěč hvězda-trojúhelník. Ochrana softstartéru 3RW40 eliminuje přetížení tyristorů a z toho vyplývající poškození výkonové části softstartéru.
 

Projektování sítí nízkého napětí

Mezi veletržními novinkami bude rovněž nová verze programu Simaris deSign basic V 4.1, která byla uvolněna k používání v lednu tohoto roku. Je to další z řady osvědčených projektových pomůcek pro návrh a dimenzování sítí nízkého napětí: řeší otázky dimenzování transformátorů vn/nn, vodičů a spínacích přístrojů z hlediska ochrany před nadproudy, ochrany před úrazem, selektivity, úbytků napětí, základů kompenzace, záložních zdrojů apod. Výpočty jsou prováděny v souladu s požadavky evropských norem.
 

Standardní elektrické a mechanické pohony

V expozici budou představeny také produkty jednoho ze sedmi výrobních závodů Siemens-Flender. Nabídka se koncentruje obzvláště na výrobu převodovek; výrobní sortiment sahá od spojek a průmyslových převodovek až po elektropřevodovky a velké převodovky pro jednotlivé průmyslové aplikace. Na výstavní ploše bude prezentován jeden typ elektropřevodovky z výrobního závodu Siemens-Flender Tübingen GmbH. Nabízené elektropřevodovky se vyznačují velkým měrným přenášeným výkonem – v tomto ohledu patří ke světové špičce. Elektropřevodovky tvoří stavebnicový systém a mají vysokou variabilitu provedení podle požadavků zákazníka (velký rozsah a jemné odstupňování převodových poměrů, různé způsoby uchycení převodovky a použití patentovaných stavebnicových motorů Modulog). Zajímavostí bude i netradiční pohled do nitra čelní převodovky Siemens-Motox. Sortiment standardních motorů bude zastoupen asynchronními elektromotory nízkého napětí, nevýbušnými asynchronní motory nízkého napětí a elektropřevodovkami. Elektromotory pocházejí z produkce výrobních závodů Siemens v Mohelnici, Frenštátě pod Radhoštěm a Bad Neustadtu. Mezi zajímavosti expozice budou patřit pravoúhlý řez motorem 1LE1 v točícím se provedení, jednofázový motor 1LF7 a různé verze motorů v patkovém či přírubovém provedení.
 

Regulované pohony

Na loňském veletrhu Amper byl představen frekvenční měnič Sinamics G120. Řada těchto měničů byla v průběhu roku rozšířena a doplněna – kromě verze výkonové části pro 400 V (PM240, s rekuperací PM250) a 690 V (PM260) je v nabídce také stupeň na 500 V, který vznikl rozšířením rozsahu napájecího napětí PM260. Na trh byly uvedeny rovněž řídicí jednotky vybavené komunikací Profinet (PM240S PN-F; obr. 7), včetně zabudovaných bezpečnostních funkcí. Sortiment byl rozšířen též o variantu CU240E, která poskytuje základní komfort za nižší cenu.
 
Na trh byl již uveden i „derivát“ zmíněného měniče s typovým označením Sinamics G120D. Tento měnič má krytí IP65, je vybaven zabudovaným rekuperačním stupněm a filtrem pro EMC a vznikl jako reakce na požadavky trhu na snížení spotřeby energie, odrušení měničů v provozu a snížení náročnosti údržby.
 
V expozici na veletrhu bude prezentována také spolupráce regulovaných pohonů s automatizačními prostředky značky Siemens (např. Simatic ET200pro či Simatic ET200S FC). Technické informace budou doplněny podrobnostmi z referenčních projektů uvedených měničů v renomovaných automobilkách a velkých přepravních terminálech z celého světa.
 

Pohony velkých výkonů

Novinkou v oblasti pohonů velkých výkonů jsou motory řady n-compact 1LA8 s rozsahem otáček do 5 000 min–1. Tyto motory jsou určeny pro napájení z frekvenčních měničů Sinamics G150, které spolu s měniči Sinamics S120 a S150 tvoří kompletní řadu pohonů pro napětí 380 až 690 V a výkony 75 až 4 500 kW. Uplatnění najdou především v pohonech čerpadel a ventilátorů.
 
Vysokonapěťové frekvenční měniče Robicon Perfect Harmony s velmi nízkým zkreslením napájecí sítě (obvykle třiceti- až třicetišestipulzní zapojení) mají v nové generaci GEN IV ještě menší rozměry. S těmito měniči je možné provozovat i motory určené pro síťový provoz bez dalších úprav izolace nebo vinutí motoru a bez snížení výkonu.
 

Řešení pro výrobní stroje

Pro projektanty lineárních manipulátorů je připravena ukázka modelu dvouosého manipulátoru vyrobeného ve spolupráci se Střední odbornou školou v Lanškrouně. Jsou zde prezentovány různé možnosti kinematiky u interpolovaných manipulátorů.
 
Řídicí systém Simotion podporuje velké množství mechanismů používaných v manipulační technice. Výhodou tohoto systému je možnost zvolit vhodné kinematické schéma, přičemž již není třeba složitými výpočty řešit řízení konkrétního pohonu. Programátor zadává jen trajektorii pohybu v rovině (2D) nebo v prostoru (3D) a systém vypočítá kompletní interpolované pohyby sám. Trajektorie pohybu je možné zadávat jak souřadnicemi bodů, tak prostřednictvím polynomů.
 
Součástí veletržní prezentace bude také ukázka softwaru pro návrh a oživení elektrických pohonů – Sizer a Starter. Dále bude prezentováno vývojové prostředí Simotion Scout a jeho nové funkce, především možnosti programování s nadstavbovým prostředkem Drive Control Chart (DCC), založeným na prostředí CFC, oblíbeném při tvorbě programů pro automatizaci v procesní výrobě.
 

Další nabídka

Zájemcům o prostředky pro řízení technického vybavení budov společnost Siemens na veletrhu Amper představí regulátory prostorové teploty, které jsou vhodné jak pro systémy vytápění, tak pro chlazení, a dále bezdrátový systém Synco living pro automatizaci domácnosti.
 
Prezentována bude také výroba rozváděčů teplického výrobního závodu Servisní centrum – Výroba rozváděčů (SC-VR).
 
Obr. 1. Programovací přístroj Simatic Field PG M2 v podobě notebooku
Obr. 2. Vstupní a výstupní modul EM 4 F-DI/3 F-DO, určený pro systém ET 200S a splňující certifikaci pro SIL2
Obr. 3. Odolný a výkonný průmyslový počítač Simatic Box PC 827B, určený pro nepřetržitý provoz
Obr. 4. Simatic Mobile Panel 277 Wireless s tlačítkem pro nouzové zastavení a splňující certifikaci SIL3
Obr. 5. Mobilní ruční terminál Simatic RF310M
Obr. 6. Softstartéry Sirius 3RW40
Obr. 7. Řídicí jednotka měniče Simanics G120 vybavená rozhraním pro Profinet