Aktuální vydání

celé číslo

04

2019

Plnicí a balicí stroje, výrobní logistika a správa skladových zásob

Průmyslové počítače, PLC

celé číslo

Panasonic uvádí nové servomotory Minas A6 s 23bitovým rozlišením

Nová řada servomotorů Panasonic MINAS A6 jde ve stopách velmi úspěšné předchozí řady MINAS A5. Řada Minas A6 přináší mnoho vylepšení, ale přesto si zachovává plnou kompatibilitu s předchozí řadou A5.

 
Díky konstrukci jádra a novému provedení krytu je délka servomotorů řady Minas A6 o 30 % menší ve srovnání s předchozí řadou (z 99 mm na 67,5 mm), ale byla redukována i hmotnost: o 10 %. Ke „zhubnutí“ významně přispívá i kompaktnější provedení snímače polohy.
 
K řízení se používá otevřený sériový komunikační protokol Modbus RTU (RS-232 nebo RS-485).
 
Dvacetibitový snímač polohy, použitý u řady A5 (s rozlišením 1 048 576 impulzů na jednu otáčku), byl výrazně inovován a v motorech A6 je používána jeho nová verze s 23bitovým rozlišením (8 388 608 impulzů na otáčku). Rozlišení je tedy osminásobné ve srovnání s předchozím modelem.
 
Nové servomotory mají ještě kratší dobu odezvy (3,2 kHz), což umožňuje mnohem rychleji reagovat na povely regulátoru. Kromě toho se díky rychlejší reakci regulátoru a zlepšené linearitě výrazně snížily mikrovibrace.
 
Mezi další zlepšení patří menší kolísání točivého momentu, potlačení vibrací v klidovém stavu při statickém zatížení a modifikace potlačení kolísání při dynamickém zatížení.
 
Obě řady, Minas A5 i A6, používají identická rozhraní a mají stejnou přírubu. U motorů Minas A6 lze používat stejné kabely jako u řady A5. Pro montáž nejsou třeba další přídavné díly. Při výměně tedy stačí zaměnit motor a ostatní zařízení a kabeláž není nutné měnit.
 
Díky použití speciálního těsnění se třemi břity se dosahuje lepší ochrany motoru proti prachu a úniku oleje z ložisek.
 
Maximální rychlost otáčení motorů Minas A6 je 6 500 min–1.
 

Panasonic Electric Works Europe AG, tel.: +420 541 217 001, www.panasonic-electric-works.cz