Aktuální vydání

celé číslo

11

2018

SPS IPC Drives 2018

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony

celé číslo

Odolná přenosná PC a notebooky

Automa 5/2001

(Future ICS)

Odolná přenosná PC a notebooky

Jistě jste někdy měli potřebu pracovat na počítači, který je kompaktní a přenosný, má zobrazovací jednotku s rozlišením min. 800 × 600, klávesnici a myš nebo její ekvivalent, napájení AC/DC i napájení z baterie, je možné s ním pracovat v podmínkách jiných, než které jsou v laboratoři nebo kanceláři, a v některých případech poskytuje možnost instalovat několik vstupně-výstupních (v/v) kart ISA nebo PCI plné délky. Firma Future ICS nabízí řešení – stačí si vybrat některý z produktů řady Tetra francouzské firmy Logic Instrument. Tato firma patří mezi přední světové výrobce odolných přenosných PC (portable PC) a notebooků.

Společnost Logic Instrument
Historie společnosti začíná v roce 1987, kdy Michel Bailly a Jacques Gebran, oba specialisté v oblasti elektronické výroby a mezinárodního obchodu, společně založili ve francouzském Deuil-la-Barre firmu Logic Instrument. Zpočátku byl hlavní oblastí podnikání obchod s různými testovacími produkty a zařízeními pro elektroniku a telekomunikace. Skutečným úspěchem se ale pro firmu stal vývoj a výroba produktů Tetra. V současné době má společnost pobočky ve Spojených státech a v Německu. Její dynamický rozvoj dokumentuje především nárůst obratu na současných 60 miliónů francouzských franků a rostoucí počet pracovníků – ze 4 na 60 (mimo pobočky). O úspěších této dynamické a flexibilní firmy v oblasti mobilních PC svědčí množství zákazníků, mezi které patří např. ABB, Bull, Hitachi, Mitsubishi, Peugeot, Renault, Schlumberger, Yokogawa a mnoho dalších. Co se týče odolných notebooků, firma je dodává pro armády NATO.

Pod značkou Tetra firma Logic Instrument vyrábí a dodává čtyři základní řady produktů: Tetra 2 a Tetra Wide, Tetra Note a Tetra Light.

Tetra 2 a Tetra Wide
Tetra 2 jsou přenosné počítače, vhodně kombinující výborné provozní vlastnosti s vysokým stupněm přizpůsobení náročným provozním podmínkám. Základem počítačů je hliníková skříň, do které jsou montovány ostatní díly. Modularita těchto PC je dána použitím pasivní sběrnice, která umožňuje instalovat kartu CPU do slotu a dále nabízí až šest volných slotů ISA/PCI pro instalaci vstupně-výstupních kart plné délky nebo menších. Počítače jsou standardně dodávány v několika variantách CPU (PMMX, Celeron nebo PIII) a obsahují jeden nebo dva pevné disky s řadičem UDMA nebo Ultra SCSI. Samozřejmostí je možnost doplnit zařízení o další rozhraní, jako je Ethernet, USB, RS-422/485, PCMCIA, nebo o periferie CD-ROM, DVD, mechaniky ZIP nebo JAZ, a to vše podle požadavků uživatele. Zobrazovací jednotkou je displej LCD TFT 14,1" s rozlišením 1 024 × 768 bodů. Součástí kompletu je výklopná klávesnice s integrovaným touchpadem. Napájení je zajištěno zdrojem se vstupem AC nebo zdrojem se vstupem AC//DC, další možností je použít zdroj se vstupem AC/DC pro letectví (vyhovuje standardu EN 2282), popř. zdroj se vstupem AC/DC s baterií (UPS).

Počítače Tetra Wide jsou konstrukčně řešeny shodně jako Tetra 2, s tím rozdílem, že umožňují instalovat větší počet v/v kart ISA nebo PCI. Pasivní sběrnice těchto počítačů obsahuje devět slotů.

Portable Tetra 2 a Tetra Wide pracují při teplotách 0 až +50 °C a splňují standardy EMC pro provoz v těžkých podmínkách. Tyto produkty jsou určeny všude tam, kde uživatelé potřebují spolehlivý mobilní počítač, který dovolí instalaci většího počtu v/v kart a zároveň obsahuje periferie, na které je uživatel zvyklý u běžných kancelářských PC.

Tetra Note
Jde o notebooky konstruované s ohledem na požadavek velké odolnosti vůči vlhkosti, vibracím, rázům, teplotě a elektromagnetickému záření. Základem notebooku je skříň ze slitiny hliníku a hořčíku, která zajišťuje odolnost proti vnějším vlivům a do níž jsou integrovány elektronické díly. Notebooky Tetra Note obsahují procesor PMMX nebo PII, rozhraní PCMCIA, vyjímatelný pevný disk, disketovou mechaniku, mechaniku pro CD-ROM a bateriový vyjímatelný modul, umožňující provoz až 1,5 hodiny. Vybaveny jsou zobrazovací jednotkou TFT LCD o velikosti 13,3" s rozlišení 1 024 × 768 bodů nebo TFT LCD o velikosti 11,3" s rozlišením 800 × 600 bodů. U některých modelů jsou integrovány zvukové vstupy a výstupy, port IrDA a rozhraní USB. Počítač je vybaven klávesnicí s integrovaným touchpadem nebo trackballem. Napájení počítače zajišťuje zdroj se střídavým vstupním napětím nebo kombinovaným vstupním napětím AC/DC a správou napájení. K notebooku je možné dodat expanzní jednotku (podle typu umožní instalaci dalších kart ISA, PCI, modulů PC/104 apod.), ethernetové rozhraní, rozhraní SCSI, podsvícení klávesnice, modul GPS, rozhraní RS-422 nebo RS-485 (dva porty) a jiné.

Notebooky mají krytí IP56 nebo IP66 a splňují standard MIL-STD-810E. Provozní teplota je 0 až +50 °C, na přání je možné rozsah rozšířit na –20 až +50 °C. Díky své vysoké odolnosti a robustnosti jsou tyto přístroje vhodné pro využití v policejních, požárnických a armádních složkách.

Tetra Light
Produkty označené jako Tetra Light jsou posledním přírůstkem do rodiny Tetra. Jsou to kompaktní mobilní počítače v hliníko-hořčíkovém šasi, vybavené speciálně upraveným displejem velikosti 13,3" nebo 12,1", dobře čitelným i za slunečního svitu, a dotykovým panelem (touchscreen). Počítače Tetra Light obsahují procesor PIII, pevný disk 2,5", rozhraní PCMCIA, dva reproduktory, tři programovatelné speciální klávesy a bateriový blok, umožňující provoz 30 až 40 minut. Napájení zajišťuje zdroj se střídavým vstupním napětím a správou napájení. Počítač má krytí IP51 a splňuje stejné standardy jako notebooky Tetra Note. Také rozsah pracovních teplot je stejný.

Produkty Tetra Light je možné dodat s docking station, tj. stanicí obsahující disketovou mechaniku a mechaniku CD-ROM nebo DVD a umožňující počítač instalovat do dopravního prostředku. Dále lze dodat AC/DC nebo DC/DC zdroj, externí bateriový modul na tři hodiny provozu, bezdrátovou klávesnici a jiné.

Počítače Tetra Light vhodně doplňují řadu výrobků Tetra a plně uspokojí náročné požadavky uživatelů, kteří potřebují spolehlivé počítače do dopravních prostředků nebo lehká přenosná PC do provozních podmínek.

Závěr
Celková robustní stavba popsaných zařízení je určuje přímo pro využití jako mobilní počítače v průmyslových prostředích s vysokými nároky na rozsah pracovních teplot, častými rázy a vibracemi, vysokou vlhkostí a elektromagnetickými emisemi. Ucelená řada produktů Tetra společnosti Logic Instrument je zaměřena zvláště na průmyslový sektor a použití v extrémním prostředí, kde vysoká kvalita zařízení plně spojuje nároky uživatelů na dlouhotrvající vysoký výkon a spolehlivost. Uplatnění najdou jako kontrolní nebo diagnostické systémy v průmyslových prostředích, telekomunikacích, mobilních prostředcích nebo v policejních, požárních a armádních složkách.

FUTURE ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: (05) 41 21 88 84
fax: (05) 74 72 45
e-mail: ICS@future.cz