Aktuální vydání

celé číslo

01

2019

Automatizace v potravinářství a farmacii

celé číslo

Murrelektronik na veletrhu Amper 2018

Jako jeden z předních výrobců moderní a inovativní automatizační techniky je společnost Murrelektronik i v tomto roce zastoupena v Brně na veletrhu Amper 2018. Od 20. do 23. března představí v hale V, stánek č. 4.04, nové výrobky a inovativní řešení. Hlavními tématy budou bezpečnost, IO-Link, síťové technologie, napájení, inovativní řešení na cestě k průmyslu 4.0 a nejnovější výsledky vývoje v decentralizované instalační technice.

Obr. 1. Manažovatelný ethernetový switch Tree Managed


Společnost Murrelektronik v Brně představí řešení pro komunikační sítě orientované do budoucnosti: manažovatelné switche řady Tree Managed (obr. 1), které zajišťují rychlou datovou komunikaci. Manažovatelné switche nabízejí rozsáhlé diagnostické funkce a přispívají k rychlému odstraňování chyb. Nákladné doby odstávek se tak značně zkrátí. Varianty pro Profinet zlepšují dostupnost zařízení pomocí automatického rozpoznávání topologie.

Na veletrhu Amper návštěvníci uvidí také nové kompaktní I/O moduly SOLID67 (obr. 2). Usnadňují instalaci v provozu a jsou zvláště atraktivní pro použití se senzory a akčními členy s rozhraním IO-Link. Mají osm portů IO-Link a je možné je umístit v bezprostřední blízkosti řízených strojů a zařízení. Moduly jsou schopné pracovat s různými protokoly: podporují Profinet a EtherNet/IP. Podle koncepce řízení se jen jednoduše přepne přepínač přímo na modulu.

Obr. 2. Kompaktní I/O moduly Solid67

Poutavou inovací je indukční vazební člen IO-Link (obr. 3), který bezkontaktně přenáší energii a umožňuje obousměrnou komunikaci. Na místech, kde by se jinak musely velmi často připojovat a odpojovat konektory nebo bylo nutné použít např. sběrné kroužky, může být zajištěn přenos bez opotřebení.

Obr. 3. Indukční vazební člen IO-Link

V oboru bezpečnostní techniky nabízí Murrelektronik řešení, která umožňují hospodárným způsobem začlenit bezpečnostní techniku do běžné instalace. Na veletrhu Amper si návštěvníci prohlédnou pasivní bezpečnostní hub IO-Link, s jehož pomocí mohou být propojeny výstupy zařízení s úrovní vlastností až PL d.

Obr. 4. Síťový zdroj Emparro Hybrid může být použit v provozních podmínkách


Na novinky firma Murrelektronik nezapomněla ani v oblasti napájení. Osvědčený a široce nastavený sortiment, který je garantem pro spolehlivé systémy napájení, je cíleně rozšiřován, např. o Emparro67 Hybrid (obr. 4). Tento síťový zdroj přemísťuje napájení z rozváděče do provozu a díky z podstaty nižším ztrátám ve vedení se osvědčuje jako velmi hospodárné řešení. Síťový zdroj Emparro67 Hybrid pro použití v extrémních prostředích, např. v překládacích zařízeních (spreader) v kontejnerových překladištích, na stavebních jeřábech nebo v intralogistice, je stejně nový jako Emparro ACCUcontrol – systém k zachování strojů v provozu i při výpadcích proudu.

Obr. 5. Pasivní rozbočovače Cube v hygienickém provedení


Společnost Murrelektronik dále ukazuje, jak je možné jednoduše realizovat koncept plug and play v decentralizované instalační technice. Pasivní rozbočovače Cube s certifikací ATEX umožňují integrovat senzory a akční členy v oblastech s nebezpečím výbuchu. Moduly v hygienickém provedení (obr. 5) rozšiřují možnosti automatizace v potravinářském průmyslu (krytí IP69K dovoluje sanitaci horkou tlakovou vodou). Jako užitečný se u systému Cube osvědčuje princip výměny sběrnice bez výměny systému, protože stroje a zařízení lze uzpůsobit pro nejrůznější řídicí protokoly pouhou výměnou sběrnicového uzlu.

Společně se svými zákazníky jde Murrelektronik k průmyslu 4.0. Jedním ze „zlatých hřebů“ expozice na veletrhu bude diagnostická brána Cube, která poskytuje veškerá data a informace z instalačních systémů Cube prostřednictvím OPC UA pro jakoukoliv formu dalšího využívání dat.

Pracovníci firmy Murrelektronik se těší na návštěvu ve stánku na veletrhu Amper. Další informace je možné získat také na www.murrelektronik.cz.

(Murrelektronik CZ, spol. s r. o.)