Aktuální vydání

celé číslo

06

2019

Počítačová podpora vývoje a výroby, software pro řízení údržby 

celé číslo

Miniaturní izolované konvertory pro notebooky

Plzeňská společnost TEDIA vyvíjí, vyrábí a na trh dodává množství technických prostředků pro laboratorní nebo průmyslová měření a řízení technologických procesů – komponenty pro PC systémy, externí moduly pro distribuované systémy, multifunkční moduly pro rozhraní USB a rovněž i komunikační karty a konvertory rozhraní.
 
Následující odstavce budou věnovány dvěma novým typům komunikačních konvertorů určených zejména pro laboratorní a servisní účely.
 

Popis konvertorů

 
Ačkoliv nesporné výhody rozhraní USB a Ethernetu jsou obecně známé a tato rozhraní jsou široce používána, mnoho různých zařízení, včetně průmyslových systémů, pro servisní účely stále používá některé ze sériových rozhraní RS-232 nebo RS-485. Zejména uživatelé notebooků stojí před rozhodnutím, jak své počítače o sériová rozhraní rozšířit. Jednou z možností je pořízení konvertoru připojeného k rozhraní USB.
 
Na trhu je k dispozici velký počet konvertorů různých vlastností a provedení, od jednoduchých až po typy v robustních kovových pouzdrech. Jejich využití v profesionální praxi však zpravidla brání absence izolace nebo nepříliš vhodné mechanické provedení pro spolupráci s notebooky.
 
Vývojové oddělení společnosti TEDIA tak bylo postaveno před úkol, navrhnout novou řadu konvertorů splňujících především tyto požadavky:
  • miniaturní rozměry obdobné flash diskům USB,
  • izolace sériového rozhraní od USB,
  • odpojitelný vodič sériové linky,
  • výroba a připojení vodičů sériové linky bez potřeby zvláštních nástrojů,
  • integrovaná zakončovací impedance RS-485,
  • odolnost obvodů sériové linky proti indukovanému přepětí v průmyslovém prostředí,
  • napájení výhradně z portu USB,
  • přijatelná cena.
 
Výsledkem vývoje jsou dva typy miniaturních konvertorů vybavených vyjímatelnou svorkovnicí a dvěma indikačními LED (obr. 1). V případě rozhraní RS-485 byl do stísněného prostoru vměstnán i dvojitý spínač DIP pro aktivaci zakončovací impedance vedení.
 

Software

 
Konvertory jsou dodávány s ovladači pro všechny verze windows používané v současné době v 32bitových i 64bitových edicích včetně serverových systémů a k dispozici jsou i ovladače pro Linux. Podporovány, avšak bez technické podpory, jsou rovněž zastaralé Windows 98/Me, Windows CE a Windows Mobile.
 

Závěr

 
Výrobky TEDIA patří mezi technicky vyspělé a cenově atraktivní komponenty pro laboratorní i průmyslové systémy a v praxi je využívá mnoho významných českých podniků. Kvalita produkce je garantována zavedeným systémem ISO 9001 zahrnujícím všechny činnosti firmy od počátečního návrhu, přes vývoj a výrobu až po prodej a servis. Technické a obchodní informace o celém sortimentu výrobků lze získat na www.tedia.cz nebo na dalších kontaktních spojeních uvedených v inzerátu na této straně.
(TEDIA spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Konvertory USB/RS-232 a RS-485
 
Tab. 1. Konvertory USB/RS-232 a RS-485 – technické údaje