Aktuální vydání

celé číslo

06

2019

Počítačová podpora vývoje a výroby, software pro řízení údržby 

celé číslo

MEC-1003: ultratenký počítač s širokým rozmezím provozních teplot

MEC-1003 je velmi malý bezventilátorový vestavný počítač s širokým rozmezím provozních teplot. Díky procesoru Intel® Atom™ má malou spotřebu. Jde o kompaktní a odolný počítač s možností rozšíření. Všechny jeho vstupní a výstupní porty jsou konektory typu DB9 a jsou vyvedeny pomocí redukcí. Tento vestavný počítač je odolný proti vodě a prachu a svou konstrukcí odolává vibracím.
 

Stavba šasi

 
Šasi je vyrobeno převážně z hliníkové slitiny. Je dokonale prachotěsné, odolné proti vibracím a je vhodné do prostředí s širokým rozsahem provozních teplot. Skládá se ze tří částí: horní kryt, dolní kryt a šasi obdélníkového tvaru uprostřed. Tato konstrukce zajišťuje spolehlivost, velkou odolnost proti vibracím a nárazům a snadnou instalaci. I přes splnění těchto podmínek je MEC-1003 rozšiřitelný pomocí různých modulů.
 

Chlazení

 
Na dvou stranách hliníkového šasi se nacházejí chladicí žebra, jejichž optimalizovaný tvar zajišťuje nejlepší možný odvod tepla do okolí. Uvnitř spojují tepelně vodivé trubice (tzv. heat pipes) prvky generující ztrátové teplo se stěnami šasi. Tepelně vodivé trubice jsou hermeticky uzavřené a obsahují pracovní kapalinu. Je-li jeden konec trubice ohříván, kapalina se zde odpařuje, a tím odebírá teplo z okolí. Na chladném konci naopak páry kondenzují a teplo se tu uvolňuje. Kondenzát stéká nebo vzlíná zpět k ohřívanému konci, dokud je rozdíl teplot mezi oběma konci dostatečný. Trubice jsou tedy schopny odvést teplo náhle vytvořené prvky počítače na stěny šasi, odkud je předáváno do okolí.
 

Antivibrační provedení

 
Je prokázáno, že počítače s paměťovou kartou CF (Compact Flash) bez antivibračního provedení odolají nárazu velikosti 3,0 g. Při větších nárazech se karta CF uvolní ze soketu. Díky speciální krytce karty prošel MEC-1003 úspěšně testem s nárazy o velikosti 4,2 g.
 

Závěr

 
Malé rozměry, kompletní funkce a schopnost přizpůsobit se prostředí dělá z MEC-1003 vestavný počítač použitelný v náročných podmínkách, jako jsou energetika, železniční doprava a průmyslová automatizace.
 
EVOC je jedním z předních výrobců průmyslových a vestavných (embedded) počítačů. Má v nabídce více než 1 500 typů výrobků, zahrnujících pasivní (bezventilátorové) počítače, moduly ETX/COM-Express, procesorové karty (full-size i half-size), jednodeskové počítače o velikosti 3,5" i 5,25" desky EPIC, průmyslová panelová PC, pracovní stanice, počítače standardu PC/104, karty Compact PCI, síťové prvky, odolné notebooky a také služby OEM/ODM. Jako společnost s high-tech zaměřením se EVOC věnuje dodávkám vysoce spolehlivých produktů a hotových řešení pro nejrůznější oblasti použití, jako jsou bankovní sféra, energetika a elektronika, ochrana životního prostředí, herní průmysl, výrobní sféra, zdravotnictví, letectví a kosmonautika, telekomunikace nebo dopravní systémy. EVOC je také člen Intel Embeded Alliance – sdružení firem, které vyvíjejí vestavné počítače a nabízejí komplexní řešení.
 
Pro bližší informace kontaktujte ELVAC IPC, s. r. o. (www.elvac.eu), adresa viz inzerát na této straně.
(EVOC Group)
 
Obr. 1. MEC-1003: ultratenký bezventilátorový počítač