Aktuální vydání

celé číslo

01

2019

Automatizace v potravinářství a farmacii

celé číslo

Elektrické pohony ELGC a EGSC

Firma Festo přichází s novými pohony, jejichž kompaktnost v poměru k obslouženému prostoru nemá obdoby. Vynikne zejména při uspořádání do podoby manipulátoru s několika osami pohybu. Manipulátory se skládají s minimem spojovacích dílů a jejich uspořádání je podřízeno právě dokonalému využití prostoru.

Využití zde najdou dvě zbrusu nové řady elektrických pohonů: ELGC a EGSC. Obě vynikají kromě kompaktních rozměrů také nízkou cenou, vysokou přesností, mnoha možnostmi montáže a snadným spojováním vždy sousedních velikostí do víceosých systémů.

ELGC je přímočarý pohon s řemenem či vřetenem. Použitá vřetena využívají závit s předepnutým valivým uložením matice (tedy bez vůlí). Tuhost vedení dovoluje značné zatížení všemi směry. Jak vedení, tak řemen či vřeteno jsou ukryty uvnitř, vše je tak chráněno před nepřízní okolního prostředí prostřednictvím ocelové krycí pásky a případného přetlaku či podtlaku uvnitř pohonu.

EGSC jsou tzv. saně – pohon se pomocí vřetena vysouvá na přímočarém valivém uložení (oběžná kuličková pouzdra). EGSC je ideální např. na manipulátorech jako pohon v ose Z s koncovou jednotkou. Vně umístěné vedení znamená značnou tuhost, přesnost a linearitu.

Festo, s. r. o., tel.: 261 099 611, e-mail: support_cz@festo.com, www.festo.cz