Aktuální vydání

celé číslo

06

2019

Počítačová podpora vývoje a výroby, software pro řízení údržby 

celé číslo

CeMAT 2016 ve znamení digitalizace

Odborníci na logistiku by neměli promeškat letošní veletrh CeMAT v Hannoveru. Je pořádán pouze jednou za dva roky a letos proběhne od 31. května do 3. června. Hannoverské výstaviště má dostatek volných ploch k představení jeřábů, zvedacích plošin a vysokozdvižných vozíků, avšak návštěvníci se na tomto veletrhu seznámí také s plně automatizovanými přepravními systémy, regálovou a skladovou technikou a automatickými identifikačními systémy. K vidění budou rovněž robotizovaná logistická pracoviště i balicí technika. Obaly a různé typy štítků a jiných značicích prostředků si budou moci zájemci prohlédnout v sekcích Empack a Label&Print. Speciální sekce Logistics IT představí v hale 27 řídicí systémy a logistický software. Právě informační a řídicí logistické systémy nabývají v současnosti na významu vzhledem k digitalizaci, která se prosazuje v mnoha oborech. Podle aktuální studie profesního sdružení BVL (Bundesvereinigung Logistik) s názvem Logistika a IT jako motor inovací pro hospodářství Německa vede individualizace produktů a flexibilita výroby a obchodu k atomizovaným a stále kolísavějším tokům zboží. Logistika proto musí reagovat na tyto změny především lepším propojením a potřebuje systémy podporované informační technikou.

 
Na veletrhu CeMAT bude vedle intralogistiky zastoupena i externí logistika, a to v severní části haly 27, ve výstavním prostoru transport logistic@CeMAT. Tento projekt vznikl díky spolupráci pořadatele veletrhu CeMAT, Deutsche Messe, a pořadatele veletrhu logistiky a mobility Transport logistic v Mnichově, Messe München. Také Transport logistic je pořádán ve dvouletém cyklu, ovšem na rozdíl od veletrhu CeMAT vždy v lichých letech (příští ročník bude 9. až 12. května 2017). Oba obory spojují snahy o digitalizaci logistických a dopravních procesů. To se odráží také v hlavním tématu veletrhu CeMAT 2016 Smart Supply Chain Solutions, které obrací pozornost k digitalizovanému a propojenému dodavatelskému řetězci.
 
Čtenáři časopisu Automa získají volnou vstupenku na CeMAT kliknutím na tento odkaz: www.cemat.de/promo?v8pax. Jakmile se návštěvník zaregistruje, bude mu e-mailem zaslána elektronická jednodenní vstupenka k vytištění.
(ev)
 
Obr. 1. Venkovní plocha hannoverského výstaviště ožije v době veletrhu CeMAT prezentací jeřábové a zdvihací techniky
Obr. 2. Informační a řídicí logistické systémy jsou v době digitalizace na vzestupu